Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина (Фото: Офіс Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції / Facebook)
Про це повідомила віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – міністерка юстиції Ольга Стефанішина в соцмережі X.
«Переговори були конструктивними, майже всі ключові деталі були завершені. Ми прагнемо завершити це якнайшвидше, щоб приступити до підписання», — написала вона.
«Ми сподіваємося, що лідери США та України зможуть підписати і схвалити її у Вашингтоні якнайшвидше, щоб продемонструвати нашу прихильність на десятиліття вперед», — додала Стефанішина.
Напередодні керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив про конструктивний раунд переговорів щодо угоди зі США. За його словами, у переговорах, окрім нього і Стефанішиної, з української сторони беруть участь також перший віцепрем’єр — міністр економіки Юлія Свириденко та керівники українських державних компаній. Американську сторону представляють міністр фінансів Скотт Бессент, радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц.
Раніше повідомлялося, що 3 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість в отриманні українських рідкоземельних металів в обмін на допомогу США.
Президент України Володимир Зеленський включив до плану перемоги пункт про рідкоземельні ресурси, розраховуючи в цьому питанні на США.
Після цього Зеленський заявив, що Київ відкритий до того, щоб видобувати корисні копалини разом із партнерами.
7 лютого 2025 року Зеленський повідомив, що в межах потенційної угоди з адміністрацією Дональда Трампа Україна і США можуть спільно розробляти корисні копалини на українській території.
Того самого дня президент США Дональд Трамп заявив, що планує провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським, зокрема для обговорення обміну рідкоземельних мінералів на підтримку США.
11 лютого президент США Дональд Трамп повідомив, що Україна «по суті погодилася» передати США рідкоземельні мінерали як плату за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву.
За інформацією The Washington Post, глава Мінфіну США зажадав, щоб Зеленський негайно підписав угоду про контроль над видобутком рідкісних металів. Як сказав виданню один із людей, знайомий із перебігом обговорень, у президента Зеленського було всього кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США перед зустріччю з Бессентом.
Згідно з пропозицією Трампа, яку відхилив Зеленський, американці претендували на контроль видобутку половини рідкісних мінералів в Україні – зокрема, літію, графіту та урану.
При цьому, у Білому домі заявили, що відмова Зеленського підписати угоду про корисні копалини була «недалекоглядною». А ось інвестбанкір Сергій Фурса назвав запропонований США драфт «дуже дивною угодою» і в деталях розповів, що з ним не так.
Зеленський зробив заяву про ситуацію із запропонованим драфтом.
А ось The Telegraph пише про те, що США хотіли контролювати ресурси України від портів до мінералів і нафти. При цьому експертка з питань енергетики Лана Зеркаль заявила, що ситуація нагадує рекет.
Сам Зеленський заявив, що угоди зі США мають бути підготовлені «дуже виважено».
За інформацією Financial Times, Зеленський «міг припуститися стратегічної помилки», не уточнивши загальної вартості українських ресурсів або інших конкретних деталей, перш ніж обговорювати ідею угоди зі США про рідкоземельні метали.
Радник Дональда Трампа з національної безпеки Майк Волц заявив, що президент США «дуже розчарований» відмовою Володимира Зеленського підписати угоду щодо рідкоземельних металів.
За інформацією Axios, США вже запропонували Україні «поліпшену» угоду щодо рідкоземельних металів. Ба більше, повідомлялося, що Трамп настільки розлютився на Зеленського, що був готовий зупинити військову допомогу.
Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Україна повинна «пом’якшити тон» і погодитися на угоду про корисні копалини.
Bloomberg пише про те, що США і Україна активізували переговори щодо угоди з видобутку корисних копалин на тлі візиту Келлога.
А за матеріалами Politico, союзники України в США радять Зеленському погоджуватися на угоду щодо рідкоземельних металів.