KONKORS: Концентрат новин

Головне, без зайвого

Законопроєкт про САП і НАБУ


У законопроєкті президента йдеться про повернення гарантій незалежності антикорупційних органів.

Президент України Володимир Зеленський вніс законопроєкт, у якому містяться норми про незалежність антикорупційних органів НАБУ і САП, до Верховної Ради України. На сайті Ради повідомляється, що законопроєкт було направлено на розгляд Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності. 

Зокрема, у документі повідомляється, що підрозділ внутрішнього контролю НАБУ, САП, БЕБ, Офісу генпрокурора України, Нацполіції – за методологією, погодженою зі Службою безпеки України, – не рідше ніж один раз на два роки повинен буде проводити поліграфологічні дослідження працівників цих органів на предмет вчинення дій на користь Росії.

Також у документі зазначено, що, протягом 6 місяців із дня набрання Законом чинності (після голосування), СБУ повинна буде провести перевірку співробітників вище зазначених відомств на предмет вчинення дій на користь держави-агресора.

Крім того, у законопроєкті, який вніс Зеленський, ідеться про необхідність посилення роботи з розшуку та екстрадиції осіб, які ухиляються від досудового розслідування, судового розгляду або відбування покарання в Україні. А також про посилення роботи з виявлення, розшуку та повернення з іноземних держав активів, отриманих у нашій країні злочинним шляхом.

За словами спікера парламенту Руслана Стефанчука у Facebook, документ буде розглянуто на найближчому пленарному засіданні.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі та Національному антикорупційному бюро підтримали президентський законопроект. “Поданий Президентом України як невідкладний, відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП”, – зазначається у повідомленні пресслужби САП у Telegram.

Про що ще йдеться у законопроєкті

У пояснювальній записці зазначається, що законопроєкт закріплює за САП статус органу, який здійснює процесуальне керівництво у розслідуванні злочинів, які віднесені до підслідності НАБУ.

Ці справи не можна передавати іншим правоохоронним органам, крім випадків, коли наявні “обʼєктивні обставини”, які під час воєнного стану унеможливлюють роботу бюро або проведення ним розслідування. За таких умов рішення про передачу справ ухвалює керівник САП чи Генпрокурор.

Зазначається, що детективи НАБУ зобов’язані виконувати лише вказівки прокурора САП, які надаються в письмовій формі. Також передбачається, що очільник САП може просити про продовження строків досудового розслідування на рік.

Ситуація з САП і НАБУ – що відомо

Як повідомляв УНІАН, 22 липня Верховна Рада проголосувала за закон, який викликав акції протесту в Києві та ряді міст. Йдеться про законодавчу ініціативу, яка надає окремі повноваження Офісу генпрокурора стосовно роботи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Після протестів і бурхливої міжнародної реакції президент Володимир Зеленський під час зустрічі з прем’єр-міністром Великобританії Кіром Стармером оголосив про підготовку законопроєкту, “який посилить систему правопорядку та гарантує незалежність і дієвість антикорупційної інфраструктури”.

Вас також можуть зацікавити новини: