Сергій Марченко, міністр фінансів України (Фото: NV)
«Україна має намір продовжувати взаємодію з власниками варантів і розглянути всі доступні варіанти реструктуризації варантів», — ідеться в біржовому повідомленні від 24 квітня, яке наводить Інтерфакс-Україна.
Пропозиція України містила два варіанти. Перший передбачав обмін ВВП-варантів на єврооблігації, випущені в межах їхньої реструктуризації 2024 року, з коефіцієнтом 1,35 (ВВП-варанти випущено на суму умовного номіналу $3,24 млрд).
Другий варіант передбачав відмову від платежів за ВВП-варантами у 2025−2028 роках (за умови зростання економіки вище 3% у 2023−2026 роках) і зміну колл-опціону. Вона, своєю чергою, передбачала перенесення його на 31 травня 2029 року і зміну ціни викупу з поступовим підвищенням: 85% від умовного номіналу до 31 травня 2027 року, 90% — до 31 травня 2028 року і 100% до 31 травня 2029 року. Крім того, у цьому варіанті власники ВВП-варантів ще отримали б єврооблігації України, випущені в рамках їхньої реструктуризації 2024 року, з коефіцієнтом 0,366.
Власникам ВВП-варантів дозволялося вибирати між цими варіантами.
Своєю чергою, вони у зустрічній пропозиції запропонували Україні сплатити у 2025 році 75% платежу за зростання ВВП у 2023 році, або $406 млн із $542 млн, а на решту суми випустити облігації С із погашенням у лютому 2029 року і купоном 7,75%. Зазначається, що ці розрахунки зроблено з урахуванням того, що в обігу не в Україні перебувають ВВП-варанти на умовну номінальну суму майже $2,64 млрд, тоді як решту раніше викупив Мінфін України.
«ВВП-варанти були розроблені для світу, якого більше не існує. Скромне економічне зростання України 2023 року було не ознакою бурхливого процвітання, а крихким відскоком від майже 30% спаду, спричиненого повномасштабним вторгненням Росії. Ці фінансові інструменти не повинні стати перешкодою для нашого відновлення… Ми, як і раніше, повністю віддані конструктивній взаємодії з інвесторами», — заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
Водночас Financial Times пише, що «Києву доведеться вирішити, чи оголосити дефолт за платежем у розмірі близько $600 млн, що має бути здійснено наприкінці травня і залежить від показників економіки у 2023 році, якщо йому не вдасться вчасно досягти угоди про реструктуризацію».
ВВП-варанти були випущені в рамках попередньої реструктуризації українського боргу 2015 року і були покликані спонукати кредиторів підтримати країну, надавши їм частку будь-якого зростання її економіки. Однак вони стали спірними після вторгнення Росії у 2022 році. Варанти пропонують виплату власникам, якщо річне зростання ВВП України перевищить 3%, але Київ стверджує, що ця норма застаріла з огляду на шкоду, завдану економіці війною, повідомляє FT.
Як заявив у Telegram-каналі Данило Гетманцев, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики: «Переговори з утримувачами ВВП-варантів тривають, вони не прості, час на укладення угоди до 31 травня є, але його залишається не так вже й багато».
Гетманцев також нагадав, що перед реструктуризацією єврооблігацій 2024 року також було багато спекуляцій щодо дефолту, але всі врешті-решт домовилися. «Тут ситуація, наслідки та периметр угоди інші. Але сподіваюся, що конструктивна позиція і здоровий фінансовий глузд серед кредиторів візьме гору», — резюмував нардеп.
Раніше повідомлялося, що зростання ВВП України за підсумками 2024 року становило 2,9%, що нижче за граничний рівень за ВВП-варантами.
Також повідомлялося, що станом на 31 грудня 2024 року державний і гарантований державою борг України становив 6,98 трлн грн, або $166,1 млрд.