Про це, як йдеться в колонці NV Бізнес, пише засновник інвестиційної компанії FinPoint Сергій Будкін.
«Я не знаю, як розсудить Трампа з його митами економічна історія, проте я дивлюся на таблицю з тарифами з геополітичного погляду, і мені стає сумно. Оголошення про тарифи було зроблене о сьомій ранку за сіднейським часом, і тому в австралійців, на відміну від більшої частини світу, уже була можливість наговоритися на бізнес-ток-шоу і радіопередачах із цього приводу», — зазначив експерт.
Він також підкреслив: «Загальний висновок був точно сформульований авторитетним місцевим оглядачем Пітером Хартчером: з економічного погляду Австралію „пронесло“, тому що вся торгівля зі США — приблизно 5% зовнішньої торгівлі й тариф для Австралії – найнижчий, 10%, тобто реального економічного впливу, за великим рахунком, тариф на економіку Австралії не матиме».
«Однак ці тарифи — пряме порушення багатьох міждержавних угод, насамперед угоди про вільну торгівлю між США та Австралією, які були підписані найвищими гідними особами обох країн і ратифіковані парламентами обох країн, і якщо США можуть порушити міждержавні угоди такого рівня, то чого тоді варті будь-які інші домовленості з Америкою?», — зазначив експерт
«Австралійська держава, наприклад, з міркувань національної безпеки, профінансувала купівлю місцевої компанії мобільного зв’язку, щоб її не купив China Mobile. А Вануату (під тиском Вашингтона й Австралії) підписали зі США угоду про регулювання рибальства в регіоні (бо китайські рибальські судна інколи — не такі вже й рибальські, й США просить усі країни регіону докладати зусиль для того, щоб не було й неконтрольованого рибальства, й неконтрольованого переміщення суден із невідомими цілями).
Тобто всі ці атоли й острови — це не про економіку, це про геополітику і геостратегію. Про злітні смуги і глибоководні порти, а не про експорт. Тим паче, що майже 100% експорту з Вануату до США — це кава, місцева рослина, яку перетирають у порошок, розчиняють у воді і п’ють полінезійці замість того, щоб пити алкоголь. І цього експорту всього аж 6 мільйонів доларів на рік. Тобто заради мільйона доларів, які збиратимуться тарифами з експорту кави, США отримує статус ненадійного союзника, для якого цей мільйон важливіший за ймовірний перехід того ж Вануату під патронат Китаю.
Можна тільки процитувати камбоджійського принца Сіріка Матата, який 1975 року написав останнього листа послу США в Камбоджі, який закінчується рядками «I have only committed the mistake of believing in you, the Americans» (Я зробив помилку, повіривши лише вам, американцям — ред.), перед тим, як Червоні Кхмери його повезли розстрілювати. Цитата дуже точно передає відчуття від проголошених Трампом тарифів і її сьогодні не згадав тільки ледачий”, — зазначив експерт.
Президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу. США запровадили щонайменше 10% мита практично на всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн із найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В’єтнаму — 46%, Тайваню — 32%, із Японії – 24%, із Південної Кореї – 25%, із Таїланду — 36%, зі Швейцарії – 31%, з Індонезії – 32%, із Малайзії – 24%, із Камбоджі – 49%, із Великої Британії – 10% та з ПАР — 30%.
Щодо таких країн, як Росія і Білорусь нові тарифи не введені. США заявили, що не стали запроваджувати мита на імпорт товарів з Росії та Білорусі, оскільки продукція з цих країн не поставляється на американський ринок.
Новий тариф для України становитиме 10% – мінімальна базова ставка.
Таке ж оподаткування застосовується до товарів з Австралії, Великої Британії, Бразилії та інших країн. Мита набудуть чинності 9 квітня 2024 року.
З 5 квітня всі країни-імпортери почали платити мінімальний базовий тариф.
10-відсоткову ставку додаватимуть до вже наявних тарифів на товари з окремих країн. Для Китаю загальний тариф становитиме 44% (34% + 10%). Для ЄС — 30% (20% + 10%)
Крім того, США ввели 25% мита на імпорт автомобілів і запчастин. 25% мито на автомобілі почало діяти з 00:01 3 квітня (за східним часом).
25% мито на автозапчастини набуло чинності з 00:01 3 травня.
Перелік оподатковуваних товарів включає:
— Легкові та вантажні автомобілі.
— Десятки видів запчастин (двигуни, трансмісії, електронні компоненти, гальмівні системи).
Міністерство торгівлі протягом 90 днів розробить процедуру для розширення списку. Транспортні засоби, що відповідають вимогам USMCA, отримають часткове звільнення.
Ба більше, з метою розширення власних повноважень щодо запровадження митних тарифів проти інших держав президент США видав указ про запровадження надзвичайного стану у зв’язку із загрозою економіці країни.
Народний депутат України Ярослав Железняк розповів, як мита вдарять по Україні. Крім того, голова профільного комітету Ради Данило Гетманцев оцінив вплив нових тарифів Трампа на Україну. У Мінекономіки відреагували на нові мита Трампа проти України.
А ось ЗМІ пишуть про те, що ЄС уже готує екстрені заходи, які пом’якшать наслідки запровадження Трампом тарифів. Ба більше, практично відразу з’явилася інформація про те, що світова економіка зіткнеться з третьою глобальною рецесією за 17 років.
Ну і як результат — ринки тут же відреагували на нові тарифи. Ба більше, тарифи тут же обвалили долар і викликали шок серед інвесторів. Крім того, мита Трампа вдарили по цінах на нафту.
Китай пригрозив помстою у відповідь на нові тарифи, оголошені Трампом, і закликав негайно скасувати їх. Ба більше, Китай одразу ж відповів на торгові мита Трампа, вдаривши по всьому американському імпорту 34% тарифами.
А ось канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав рішення Трампа про введення мит «найбільш руйнівним підвищенням за 90 років».
Прем’єр-міністр Франції Франсуа Байру заявив, що нові імпортні мита США створили «величезні труднощі» для Європи, а також стали «катастрофою» для Сполучених Штатів.
Reuters повідомив, що за 10 тижнів президентства Трамп посадив всю Азію в один тарифний човен.
Країни ЄС і всього світу тут же пообіцяли Трампу заходи у відповідь.
А ось IT-гіганти полегшено зітхнули, оскільки нові мита Трампа не торкнуться чіпів з Тайваню, зате нові тарифи обвалили акції світових брендів.
Уже підраховано розмір імпорту, якого торкнуться автомобільні мита Трампа. Ба більше, компанії з Чудової сімки втратили $1 трлн за добу. Також уже відомо, що мита Трампа обвалили ринок акцій США, а найбагатші люди планети втратили понад $200 млрд за день.
Щоправда сам Трамп заявив, що США отримають додаткові $7 трлн завдяки новим митам.