Як йдеться в матеріалі Reuters, В’єтнам був націлений на тарифну ставку в розмірі 46%, Камбоджа — на 49%, Бангладеш — на 37% та Індонезія — на 32%, тоді як Трамп підвищив тарифи для Китаю на додаткові 34 відсоткові пункти після понад мит у розмірі 20%.
Компанії не зможуть повністю компенсувати ці мита, оскільки протидія впливу мит тільки на В’єтнам потребуватиме підвищення цін на 10−12%, за словами аналітиків UBS.
За останні кілька років взуттєві компанії та ритейлери диверсифікували свій ланцюжок поставок, відійшовши від Китаю через ескалацію політичної напруженості між Вашингтоном і Пекіном, та імпортували більше з таких країн, як В’єтнам, Таїланд та Індія.
«З додатковими митами, пропонованими в інших ключових азіатських центрах поставок, сценарій перенесення виробництва тепер виглядає набагато менш життєздатним, звужуючи набір ефективних важелів пом’якшення, доступних брендам», — додали аналітики UBS.
США імпортували з В’єтнаму текстиль та одяг на суму понад 15 мільярдів доларів 2024 року, що становило приблизно 10% від загального обсягу експорту В’єтнаму до США, згідно з заміткою Jefferies.
Nike виробила половину свого взуття і приблизно 30% свого одягу у В’єтнамі в 2024 фінансовому році, в той час як Adidas покладалася на азіатську країну в 39% свого взуття і 18% свого одягу в минулому році.
Акції Nike впали приблизно на 8% на премаркеті, тоді як Adidas впали на 9% до майже річного мінімуму. Акції Puma впали на 8,5%, досягнувши найнижчого рівня з листопада 2016 року.
Індонезія і Камбоджа також є ключовими виробничими центрами для Adidas, виробляючи 32% свого взуття і 23% свого одягу відповідно у 2024 році.
Конкуруючі виробники спортивного одягу, включно з Lululemon (LULU.O, Skechers (SKX.N), Under Armour (UAA.N), виробником Hoka Deckers (DECK.N) та On Holding, усі впали на 8% – 15%.
Ритейлери, які покладаються на азіатські фабрики, також постраждали.
Акції американських гігантів Walmart (WMT.N) і Amazon (AMZN.O) впали приблизно на 6% і 5% відповідно, в той час як акції шведської H&M (HMb.ST), яка переважно постачає продукцію з Китаю і Бангладеш, впали на 4,5%, а власник Zara Inditex (ITX.MC), впав на 3%.
Раніше повідомлялося, що президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу.
Президент США запровадив щонайменше 10% мита практично на всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн із найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В’єтнаму — 46%, Тайваню — 32%, із Японії – 24%, із Південної Кореї – 25%, із Таїланду — 36%, зі Швейцарії – 31%, з Індонезії – 32%, із Малайзії – 24%, із Камбоджі – 49%, із Великої Британії – 10% та з ПАР — 30%.
Щодо таких країн, як Росія і Білорусь нові тарифи не введені. США заявили, що не стали запроваджувати мита на імпорт товарів з Росії та Білорусі, оскільки продукція з цих країн не поставляється на американський ринок.
Новий тариф для України становитиме 10% – мінімальна базова ставка.
Таке ж оподаткування застосовується до товарів з Австралії, Великої Британії, Бразилії та інших країн. Мита набудуть чинності 9 квітня 2024 року.
З 5 квітня всі країни-імпортери платитимуть мінімальний базовий тариф.
10-відсоткову ставку додаватимуть до вже наявних тарифів на товари з окремих країн. Для Китаю загальний тариф становитиме 44% (34% + 10%). Для ЄС — 30% (20% + 10%).
Крім того, США ввели 25% мита на імпорт автомобілів і запчастин. 25% мито на автомобілі почало діяти з 00:01 3 квітня (за східним часом).
25% мито на автозапчастини набуло чинності з 00:01 3 травня.
Перелік оподатковуваних товарів включає:
Легкові та вантажні автомобілі.
Десятки видів запчастин (двигуни, трансмісії, електронні компоненти, гальмівні системи).
Міністерство торгівлі протягом 90 днів розробить процедуру для розширення списку. Транспортні засоби, що відповідають вимогам USMCA, отримають часткове звільнення.
Для розширення власних повноважень при введенні мит, Трамп оголосив надзвичайний стан в економіці США.
ЗМІ пишуть про те, що ЄС уже готує екстрені заходи, які пом’якшать наслідки введення Трампом тарифів.
Ну і як результат — ринки тут же відреагували на нові тарифи.