KONKORS: Концентрат новин

Головне, без зайвого

аналітики вказали на ознаки — УНІАН


Експерт попереджає, що якщо американці справді хочуть захистити демократію і верховенство права, діяти потрібно швидко.

Протягом десятиліть такі американські інституції, як Національний фонд на підтримку демократії, намагалися навчити світ політичних свобод. Але тепер подібних порад потребують уже самі американці. Таку думку висловив оглядач Гідеон Рахман для The Financial Times.

Аналітики з таких країн, як Туреччина і Росія, вже пережили у себе прихід до влади авторитарних лідерів і бачать схожі ознаки в тому, що відбувається зараз у США під керівництвом Дональда Трампа.

“Розмови, які я зараз чую серед американських лібералів, нагадують мені дискусії інтелектуалів у Москві відразу після приходу Путіна до влади. Те ж саме відчуття замішання і глибокої тривоги”, – заявив Олександр Габуєв з Carnegie Russia Eurasia Center.

Експерт попереджає, що якщо американці справді хочуть захистити демократію і верховенство права, діяти потрібно швидко. На його думку, кожне незаконне затримання або проігнороване судове рішення – це свого роду “пробна куля”. Якщо не буде твердого опору, авторитарні прагнення розвиватимуться швидше й агресивніше.

Зазначається, що один із головних уроків Туреччини – що довше при владі перебуває сильна людина, то складніше її зупинити. Реджеп Ердоган керує країною понад 20 років, і за цей час зумів підпорядкувати собі ЗМІ, судову систему і збройні сили.

“Трамп поки що не досяг такого рівня контролю над американськими інститутами – і, можливо, йому буде складніше убезпечити себе від наслідків економічних прорахунків. Але при цьому він рухається до зміцнення влади набагато швидше, ніж Ердоган свого часу”, – сказано в статті.

Політична стратегія Білого дому спрямована на те, щоб дезорієнтувати супротивників. Крім того, американці опинилися на політичній території, до якої у них немає історичного імунітету і практичного досвіду.

За словами Габуєва, московські інтелектуали занадто пізно вийшли за межі своєї соціальної бульбашки і почали слухати, що хвилює жителів провінційної Росії. Те ж саме відбувалося в Туреччині та Індії – ліберальні еліти з великих міст стали зручною мішенню для Ердогана і Моді, їх легко зображували як таких, що відірвані від реальності і піклуються тільки про себе, а не про долю звичайних громадян.

Як швидко Трамп перетворить США на диктатуру

У США багато хто боїться, що після повернення до Білого дому Трамп перетворить Америку на диктатуру. Колишній турецький журналіст Аслі Айдінтасбас упевнений, що ці побоювання не є безпідставними, але побудувати диктатуру насправді не так вже й легко.

Він зазначив, що США не мають імунітету до популізму, який є попередником авторитаризму, і не мають непохитної інституційної прихильності до ліберальної демократії. А сам Трамп уже робив заяви, що свідчать про намір зробити Америку більш авторитарною.

Вас також можуть зацікавити новини: