Про це в Telegram повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев.
«Україна виконала усі кількісні критерії за програмою на кінець грудня. Виконано 7 структурних маяків, що підлягали оцінці, один з яких із запізненням. Щодо останнього, мова про створення нового Вищого адміністративного суду (ВАС) замість ліквідованого ОАСК, закон про який мав бути прийнятий до кінця грудня минулого року, а по факту його було ухвалено Верховною радою 26 лютого цього року. Цей суд має розглядати справи проти національних державних органів (НБУ, НАБУ, НАЗК та ін). Нагадаю, у ході дискусій було вирішено створити два суди — Спеціалізований окружний адміністративний суд (СОАС) і Спеціалізований апеляційний адміністративний суд (що переглядатиме рішення СОАС)», — наголосив Гетманцев.
Він також зазначив: «Не виконано один маяк, строк якого буде перенесено утретє. Мова про внесення змін до КПК для посилення боротьби із корупцією,
«З’явився один попередній маяк, який необхідно виконати перед винесенням рішення про 7-й перегляд програми на Раду директорів. Це підписання закону про підвищення акцизів (№ 11090). Очікуваний крок, оскільки закон включено в периметр бюджету-2025, і його виконання прямо впливає на фіскальний розрив і досягнення цілей програми EFF», — зазначив Гетманцев.
Він також наголосив, що Україна звернулась до Фонду із проханням зменшити розмір наступного траншу із раніше запланованих 0,92 млрд. дол. до 0,4 млрд. дол. «З одного боку, це технічне рішення, при прийнятті якого брались до уваги достатня поточна ліквідність, залишки на ЄКР, потреби платіжного балансу. Загальний розмір залишку фінансування за програмою від цього не зміниться, різниця буде розподілена під час наступних переглядів. З іншого, воно вкладається в логіку економії доступних ресурсів „зараз“, через більшу невизначеність із фінансуванням „завтра“, про що неодноразово наголошую останнім часом. Нагадаю, ми маємо закриту потребу у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік. Тоді як ситуація із залученням коштів партнерів у 2026 році є набагато більш невизначеною».
«Домовленості за SLA має затвердити Рада виконавчих директорів МВФ, засідання якої з цього приводу очікується у березні. Після позитивного схвалення Україна отримає транш на суму близько 0,4 млрд. дол. Загальне фінансування за програмою EFF сягне 10,1 млрд. дол.
Отже, головний висновок — Україна залишається в програмі МВФ. В нинішніх умовах це додатковий фактор зовнішньої підтримки, якої зараз стало менше.
Я не берусь прогнозувати, чи буде нова адміністрація США як найбільший акціонер МВФ намагатись вплинути на перегляд програм Фонду. Сподіваюсь, що до цього не дійде”, — наголосив Гетманцев.
Народний депутат України Ярослав Железняк з цього приводу у Telegram написав: «Так, МВФ (за пропозицією деяких розумних урядовців) цей транш зменшив з $0,92 до $0,4 млрд. Це справді технічно: ці гроші залишаються з Україною, просто перенесені на майбутні періоди. Тут є гарна та погана новина.
Гарна — це ще раз підтверджує тезу, яку вже писав. У нас на цей рік грошей вистачає. Тому зберегли на майбутній 2026-й. Погана — це означає, що навіть в уряді розуміють, що зайві гроші нашим «геніям» економічної думки давати не можна. Навіть показувати. Тому що вже завтра вони придумають весняну підтримку, кешбекі, будівництво ще пару реакторів. Коротше, вирішили не спокушати ОП”.
Раніше повідомлялося, що 28 лютого 2025 року Україна і МВФ досягли домовленості на рівні персоналу щодо сьомого перегляду програми Механізму розширеного фінансування.
Загальний обсяг програми становить близько 15,5 млрд доларів США.
Черговий транш уряд розраховує отримати після затвердження перегляду Виконавчою радою директорів МВФ.
На 2025 рік програмою МВФ EFF передбачено до $2,7 млрд за результатами чотирьох переглядів.
21 жовтня 2024 року МВФ опублікували оновлений меморандум, у якому йшлося, що Україна отримає чотири транші від МВФ у 2025 році замість двох.
Наприкінці грудня 2024 року до Держбюджету України надійшов сьомий транш обсягом близько $1,1 млрд від МВФ у межах чотирирічної програми Механізму розширеного фінансування (EFF). Загалом за цією програмою Україна отримала від МВФ $9,8 млрд.
Україна 23 жовтня 2024 року за підсумками 5-го перегляду відкритої в березні 2023 року програми EFF отримала від МВФ 6-й транш $1,1 млрд, що збільшило суму виплат до $8,7 млрд за загального обсягу програми $15,6 млрд.