Про це йдеться в дослідженні МВФ World Economic Outlook за квітень 2025 року, яке має у своєму розпорядженні NV Бізнес. Це нижче за прогнози WEO за січень 2025 року, на 0,5 відсоткового пункту на 2025 рік і на 0,3 відсоткового пункту на 2026 рік, з переглядом у бік зниження майже для всіх країн. Зниження оцінок значною мірою відображають прямі ефекти нових торговельних заходів.
Вплив тарифів на зростання в короткостроковій перспективі різниться в різних країнах залежно від торговельних відносин, складу галузей, заходів політики у відповідь і можливостей для диверсифікації торгівлі. Фіскальна підтримка в деяких випадках (наприклад, Китай, єврозона) компенсує частину негативного впливу зростання.
Згідно з прогнозом, який був зроблений до 2 квітня, глобальне зростання становитиме 3,2 відсотка як у 2025, так і в 2026 році, що на 0,1 відсоткового пункта нижче в кожному році порівняно з оновленням WEO за січень 2025 року.
Цей прогноз відхиляється від глобальних припущень щодо оголошень про торговельну політику, рівня невизначеності та цін на сировинні товари. Він ґрунтується на вищих цінах на нафту та лише на тих торговельних політиках, що були оголошені в період із 1 лютого до 12 березня, а саме: тарифи для Канади й Мексики, перша хвиля тарифів для Китаю, супутні відповіді Канади та Китаю та галузеві тарифи на сталь і алюміній.
Зниження рейтингів зростання в рамках цього прогнозу є найбільшими для країн, безпосередньо залучених до цього прогнозу, але зростання в інших економіках також нижче через збільшену невизначеність порівняно із січнем через пов’язані з тарифами побічні ефекти.
Прогноз на основі моделі після 9 квітня включає тарифні оголошення, зроблені після 4 квітня і, отже, не включені в довідковий прогноз.
9 квітня Сполучені Штати оголосили про 90-денну паузу в підвищенні тарифних ставок, накладених на деякі країни, але зберегли 10-відсотковий мінімум для всіх країн, водночас додатково підвищивши тарифи на китайські товари як контрзахід на тарифну відповідь Китаю, на яку Китай потім знову відповів. ЄС відповів 25-відсотковими тарифами на низку імпортних товарів зі США, які також були припинені на 90 днів.
Станом на 14 квітня ефективна ставка тарифу США на китайські товари становила 115 відсотків, тоді як ставка, запроваджена Китаєм на американські товари, становила 146 відсотків, а ефективна ставка тарифу США на світові товари становила близько 25 відсотків, що вище за менш ніж 3 відсотки в січні 2025 року.
Глобальне зростання становитиме близько 2,8 відсотка у 2025 році та близько 2,9 відсотка у 2026 році. Втрати в Китаї та Сполучених Штатах стануть більшими у 2026 році, в той час як вигоди в інших регіонах зникнуть, що призведе до більш слабких глобальних результатів, ніж у базовому прогнозі.
Джерело: оцінки співробітників МВФ
Примітка: дані за деякими країнами засновані на фінансових роках.
Раніше повідомлялося, що 2 квітня 2025 року адміністрація Трампа офіційно ввела “взаємні” мита, які зачепили близько 185 країн.
Мінімальний розмір тарифу становив 10% (зокрема й для України).
Для Китаю новий тариф становив 34%, але з огляду на введені в березні 20% мита проти КНР через передбачувану роль у постачанні фентанілу до Америки, сукупні мита для Китаю становили 54%.
У відповідь Китай 4 квітня запровадив 34% мита на всі товари зі США, а також заявив, що запровадить заходи експортного контролю на сім видів рідкісноземельних металів, які використовуються при створенні високотехнологічних продуктів, наприклад, комп’ютерних чипів. Зокрема, йдеться про гадоліній та ітрій.
Трамп назвав це «помилкою» і з 9 квітня запровадив додаткові тарифи проти Китаю в розмірі 104%.
Китай у боргу не залишився і 9 квітня підвищив мита для США до 84%.
Своєю чергою Дональд Трамп ще раз підвищив мита для Китаю — вже до 125% («за відсутність поваги до світової торгівлі») і паралельно дав дозвіл на 90-денну паузу на запровадження нових мит для інших країн.