Керівник дипломатії ЄС Кая Каллас заявила, що 1 млрд євро піде на розвиток українського ОПК (Фото: REUTERS/Amel Emric)
«Паралельно Україна незабаром отримає решту коштів від першого траншу непередбачених доходів, а це 1,4 млрд євро від російських заморожених активів. Ми прагнемо, щоб другий транш, 2,1 млрд євро, надійшов поступово, починаючи з кінця цього місяця», — сказала Каллас на пресконференції після засідання Ради асоціації Україна-Євросоюз.
Більша частина цієї суми, 1 млрд євро, як зазначила чиновниця, піде на підтримку української оборонної промисловості.
Каллас окремо наголосила, що в довгостроковій перспективі Євросоюз і Україна працюють над інтеграцією української та європейської оборонних галузей, і додала, що «компаніям у Європейському Союзі є чому повчитися в України в цьому плані».
Заморожені російські активи — що відомо
Раніше агентство Bloomberg повідомляло, що ЄС шукає «більш агресивні» способи конфіскації заморожених активів центрального банку Росії.
ЄС разом із країнами G7 та Австралією заморозили близько $280 млрд російських активів у вигляді цінних паперів і готівки, переважно через бельгійську клірингову палату Euroclear.
За даними Міністерства фінансів США, санкції проти впливових російських осіб додатково заморозили активи на суму близько $58 млрд, включно з елітною нерухомістю, яхтами та приватними літаками.
Крім того, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що країни G7 і ЄС 2025 року виділять Україні $50 млрд, забезпечених замороженими російськими активами.
У січні 2025 року ЄС уперше передав Україні 3 млрд євро, забезпечених доходами від заморожених російських активів.
25 лютого керівниця дипломатії ЄС Кая Каллас заявила, що наразі відсутній консенсус усіх членів Євросоюзу щодо конфіскації заморожених у ЄС російських активів.
Санкції щодо заморожених російських активів мають продовжувати кожні пів року за згодою всіх 27 країн ЄС. Водночас у Брюсселі побоюються, що цього літа Угорщина може заблокувати їхнє продовження.
9 квітня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що ЄС надав Україні 1 млрд євро в межах ініціативи країн G7 Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA), яка забезпечується за рахунок заморожених російських активів.