Президент України Володимир Зеленський (Фото: REUTERS/Valentyn Ogirenko)
Про це йдеться в рішенні суду у справі № 990/176/23. За даними агентства Інтерфакс-Україна, це перше відоме подібне рішення суду про визнання протиправним і недійсним введення персональних санкцій проти конкретної людини.
Щодо Луї-Мішеля рішенням РНБО та указом президента Володимира Зеленського від 19 лютого 2023 року було застосовано шість санкцій строком на десять років: від блокування активів і запобігання виведенню капіталів за межі України до призупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань, а також заборони в’їзду на територію України.
«Визнати протиправним та нечинним указ президента України від 19 лютого 2023 року № 82/2023… в частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) щодо ОСОБИ — позиція 273 у Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України від 19 лютого 2023 року», — йдеться в рішенні Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Рішення Верховного суду як суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення для набрання ним чинності має бути підтверджене Великою палатою Верховного суду.
На подання апеляційної скарги дається 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Згідно з матеріалами справи, Луї-Мішель подав скаргу до Верховного суду 16 серпня 2023 року, а 25 вересня до справи як третіх осіб було залучено ініціатора санкцій Національний банк України, а також РНБО.
Француз зазначав, що станом на дату застосування санкцій він уже кілька років не перебував на посаді члена ради директорів або будь-якій іншій посаді в ТОВ Сетелем Банк, оскільки ще 13 жовтня 2020 року його було звільнено з цієї посади. Як доказ суд прийняв витяг із Рамкової угоди, укладеної 13 жовтня 2020 року між АТ СБЕРБАНК РОСІЇ та BNP Paribas, BNP Paribas Personal Finance, Cofica Bail і Leval 20 S.A.S.
Національний банк заперечував проти зняття санкцій, але суд став на бік позивача.
12 лютого 2025 року Forbes Україна повідомив, що РНБО ввела санкції проти нардепа і лідера Євросолідарності Петра Порошенка. Пізніше Порошенко підтвердив санкції, назвавши це «демонстративною зачисткою політичного поля».
13 лютого на сайті РНБО з’явилася офіційна інформація про санкції проти Порошенка, а також проти мільярдерів Ігоря Коломойського, Костянтина Жеваго, Геннадія Боголюбова і зрадника Віктора Медведчука.
Президент Володимир Зеленський натякнув, що санкції проти Порошенка знімуть, якщо він «поверне виведені кошти в бюджет».
У СБУ заявили, що санкції запровадили через «загрозу державній безпеці», а також «створення перешкод для сталого економічного розвитку» України.
14 лютого низка українських правозахисних організацій виступила із заявою про застосування персональних санкцій проти українських політиків і підприємців і назвала їх «позасудовою політичною розправою».