KONKORS: Концентрат новин

Головне, без зайвого

Корисні копалини – у Білому домі розкритикували рішення Зеленського


Президент України заявив, що угода не готова, і не дав міністрам її підписувати.

Угода зі США про корисні копалини, яку Україна відмовилася підписувати, не пропонувала жодних конкретних гарантій безпеки натомість, пише Associated Press із посиланням на кілька джерел, обізнаних із ходом переговорів.

Зазначається, що Україна зараз готує “зустрічну пропозицію”, яку буде передано США в “найближчому майбутньому”.

“Я не дозволив міністрам підписати відповідну угоду, тому що, на мою думку, вона не готова захищати нас і наші інтереси, – заявив президент України Володимир Зеленський. – Я думаю, важливо, щоб віцепрезидент (Джей Ді Венс) зрозумів мене: якщо ми хочемо щось підписати, ми маємо розуміти, що це спрацює”.

Високопоставлений чиновник Білого дому назвав таке рішення Зеленського “короткозорим”, принаймні на цей момент.

Фахівець Ради національної безпеки Білого дому Браян Г’юз заявив, що “президент Зеленський недалекоглядно ставиться до прекрасної можливості, яку адміністрація Трампа надала Україні”. На його думку, угода дасть змогу американським платникам податків “відшкодувати” гроші, відправлені до Києва, одночасно розвиваючи економіку України.

Як додав Г’юз, Білий дім вважає, що “обов’язкові економічні зв’язки зі Сполученими Штатами будуть найкращою гарантією від майбутньої агресії та невід’ємною частиною міцного миру”:

“США визнають це, росіяни визнають це, і українці мають це визнати”.

За словами нинішніх і колишніх високопоставлених українських чиновників, пропозиція була зосереджена на тому, як США могли б використати природні ресурси Києва “як компенсацію” за підтримку, вже надану Україні адміністрацією Байдена, і як оплату за майбутню допомогу.

Одне з джерел сказало, що “це колоніальна угода, і Зеленський не може її підписати”.

Один із чиновників припустив, що пропозиція США не враховувала, як українські родовища будуть захищені в разі продовження російської агресії. На його думку, у США немає “готових відповідей” на це питання, і що одним із висновків з обговорень у Мюнхені стане питання про те, як забезпечити безпеку будь-якої операції з видобутку корисних копалин в Україні.

Читайте також:

Угода про корисні копалини України

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський заявив, що не дав міністрам підписати угоду про корисні копалини зі США, бо вона не готова і не захищає інтереси України:

“Для мене дуже важливо говорити саме про інвестиції в Україну. І це має бути юридично правильно виписано, коректно. Можна думати, як профіт від них розподіляти, якщо все це пов’язано з гарантіями безпеки. Цього зв’язку в документі я поки що не бачу”.

Вас також можуть зацікавити новини: