Про це в інтерв’ю NV Бізнес заявив незалежний директор американської гірничодобувної компанії Critical Metals Corp Михайло Жернов.
«Десятки мільйонів доларів, залежно від родовища. Це займає 2−5 років. Від початку розвідки до початку видобутку — 10 років», — зазначив інвестор.
Говорячи про повноцінний запуск, він додав: «Сотні мільйонів доларів інвестицій. Якщо є ще й переробка — це завод, ще більше вкладень. Так, це завжди дуже великі інвестиції. Плюс, якщо це тільки видобуток і продаж руди — це просто шахта. Якщо це буде видобуток і переробка — тоді шахта і хімічний завод, це вже більш глибока переробка».
«Якщо ми говоримо про те, щоб щось вироблялося всередині України, це вже зовсім інший етап, не гірничий видобуток, а виробництво. Україна щонайменше має почати видобувати, а щонайбільше — видобувати і переробляти в кінцевий продукт. Україна історично має величезний досвід у видобутку корисних копалин. Правильне і прозоре регулювання дасть змогу великим інвесторам швидко почати роботу», — зазначив Жернов.
Говорячи про подальші плани, він підкреслив: «У нас у планах до вторгнення було будівництво шахти і заводу з виробництва кінцевого літію для споживачів у Європі. Наш горизонт інвестування в Україні в літій становить близько 1 млрд доларів. На той момент це було вигідно, тому що в нас було дешевше електропостачання, була якісна інфраструктура, все було готово. Зараз усе це треба буде переоцінити: що буде з електропостачанням, наскільки інфраструктура відповідатиме вимогам тощо. Але, незважаючи на всі складнощі, Україна для нас залишається важливою в нашому довгостроковому розвитку».
«Є глобальний тренд: рідкоземельні матеріали зараз у фаворі. Це природно, Україна має ці матеріали. Наскільки вони дійсно будуть цінними — потрібна геологорозвідка. Можливо, присутність американських партнерів справді прискорить залучення інвесторів, які отримають підтримку як від українського уряду, так і від американського, швидко проведуть розвідку і розпочнуть видобуток. Американська гірничодобувна компанія Critical Metals (nasdaq: CRML), яка спеціалізується глобально на рідкісноземельних матеріалах, в акціонерах якої найбільші американські та глобальні фінансові інституції (BlackRock, Vanguard, Morgan Stanley, JPMorgan, Citi, UBS, Barclays), вже в Україні, інвестує в Україну. Австралійські інвестори вже присутні в графіті. Прийдуть інші.
Для України це буде добре, тому що це величезні інвестиції, робочі місця, створення інфраструктури. Тому що це шалений бум. Будівництво шахти — це будівництво робочого містечка, інфраструктури, робочі місця. Українці зможуть повертатися в Україну. Україна зможе отримати величезний економічний і соціальний ефект”, — зазначив інвестор.
За його словами, для інвестора важливо, коли він залучає гроші в проєкти в Україні, щоб були прості та зрозумілі правила. «Будь-який фінансовий інститут вимагатиме застрахувати ці ризики. Якщо така страховка буде існувати, наприклад, від американських страхових компаній, це одразу максимальний сигнал, що будь-який міжнародний інвестор спокійно інвестує кошти… Це політика і питання безпеки держави Україна. Якщо Україна стане членом НАТО, але страховки не буде, це менш робоча схема для інвестора, ніж якщо немає військових баз і НАТО, але є страховка», — заявив Жернов.
Раніше повідомлялося, що 3 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість в отриманні українських рідкоземельних металів в обмін на допомогу США.
Президент України Володимир Зеленський включив до плану перемоги пункт про рідкоземельні ресурси, розраховуючи в цьому питанні на США.
Після цього Зеленський заявив, що Київ відкритий до того, щоб видобувати корисні копалини разом із партнерами.
7 лютого 2025 року Зеленський повідомив, що в межах потенційної угоди з адміністрацією Дональда Трампа Україна і США можуть спільно розробляти корисні копалини на українській території.
Того самого дня президент США Дональд Трамп заявив, що планує провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським, зокрема для обговорення обміну рідкоземельних мінералів на підтримку США.
11 лютого президент США Дональд Трамп повідомив, що Україна «по суті погодилася» передати США рідкоземельні мінерали як плату за військову допомогу, яку Вашингтон надав Києву.