ОгидаМедіа

Відкриваємо світ українських новин

Переговори з Путіним – чому переговорний процес затягнеться надовго — УНІАН


Вадим Денисенко наголосив, що не варто очікувати якогось вже готового “мирного плану” від США.

В ЗМІ пройшла інформація без офіційного підтвердження, що спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог прибуде до Києва 20 лютого. В інтерв’ю агентству УНІАН політолог Вадим Денисенко сказав, що не впевнений, що візит відбудеться саме в цю дату і наголосив, що не варто очікувати якогось вже готового “мирного плану” від США.

Чи можна говорити, що на сьогодні вже розпочалися перемовини щодо припинення війни між Росією та Україною?

Наскільки я розумію, то відбуваються консультації на другому-третьому рівні. Після того як буде зібрана інформація, як з Росії, так і з України, то до переговорного процесу будуть залучені не тільки США, але й інші країни. І тільки потім потрібно, щоб Кіт Келлог приїжджав в Україну. Бо для чого йому раніше приїжджати в Київ? Для того, щоб почути все, що загально відомо? Він має приїхати уже з якимись напрацьованими речами, які потім будуть основою подальшого переговорного процесу.

Це не йдеться про якісь конкретні пропозиції для виконання. Будуть напрацювання по певних напрямках. І, очевидно, що Келлог приїде тоді, коли вони будуть більш-менш зрозуміли для всіх сторін. Я не впевнений, що цей візит точно відбудеться 20 лютого.

Очікувалося, що на Мюнхенській безпековій конференції, яка проходитиме 14-16 лютого, спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії запропонує план припинення війни. Але потім він сказав, що буде лише дискусія з лідерами Євросоюзу щодо закінчення російсько-української війни. Що мається  на увазі?

Ми повинні розуміти, що всі аналогічні переговори, які відбувалися в світі, це не процес одного дня. Не буває так, що ти прийшов, сказав і вже на наступний день документ підписано і все вирішується. Це буде набагато складніший процес.

Заяви російського диктатора Володимира Путіна про нібито нелегітимність президента України Володимира Зеленського і необхідність проведення в Україні виборів – це має бути картою, яка розігруватиметься для зриву переговорів?

Днями Путін уже заявив, що він готовий до переговорів із Зеленським, хоч вважає його нелегітимним. Тобто Росія практично зняла свою категоричну умову про те, що спочатку мають відбутися президентські вибори в Україні, а потім все інше. Зрозуміло, що росіяни зараз не збираються іти на жодні реальні переговори. Їм потрібен сам факт переговорів і вони спробують їх зірвати вже на першому етапі. Росіяни висуватимуть певні пропозиції, які будуть неможливими для виконання. І будуть пробувати тиснути і розповідати, що українці не хочуть переговорів.

Серед таких вимог РФ буде, зокрема, визнання Україною окупованих територій російськими?

Ми на це ніколи не підемо. Це червона лінія, через яку ніхто не переступить в Україні. На це не підуть і США. Також ми не можемо йти на те, щоб відкривати Стамбульські угоди і дивитися на те, що росіяни там пропонували. Для нас неприйнятні вимоги Росії щодо ліквідації українського військово-промислового комплексу, закриття ракетної програми, не постачання Україні зброї від західних партнерів.

Переговорний процес затягнеться надовго, якщо не буде зірваний?

Зараз відбуваються попередні консультації. Якщо сторони дійдуть до якогось реального плану, то в подальшому маршрутна карта дуже умовно може виглядати наступним чином: спочатку припинення вогню, потім підписання якоїсь рамкової угоди. Ця рамкова угода буде передбачати ухвалення певних  законів, як Україною, так і Росією. А вже після цього відбуватимуться вибори. А далі вже закріплення рамкових угод. Але ще раз підкреслюю, що це дуже умовна маршрутна карта.

Питання президентських виборів в Україні може бути на порядку денному в найближчий час?

Ми зараз цього не знаємо. Якщо переговори будуть вдалі, то тоді, звичайно, однією з умов буде те, що в Україні мають відбутися достатньо швидко вибори. По цій маршрутній карті треба йти. І це не означає, що вибори мають бути вже в 2025 році.

довідка

Вадим Денисенко

Вадим Денисенко

політолог

Вадим Денисенко – політолог, доктор історичних наук, співзасновник Еспресо TV, співавтор книги про наріжні закони функціонування політики «Політики не брешуть».

З 2014 року – народний депутат України, член Комітету з питань правової політики та правосуддя. Представник Кабінету Міністрів України у Верховній Раді.

З 2016 року – виконавчий директор Українського інституту майбутнього.