Якщо узагальнювати, нові інвестиційні кейси в умовах постійних повітряних тривог — це не тільки про холодний розрахунок. Коли рада директорів або персонально власник транснаціональної компанії ухвалює рішення виділити сотні мільйонів євро на проєкт у країні, що воює, — це ще й потужний акт підтримки українців і віри в нашу Перемогу. Ось конкретні приклади, які наочно доводять цей тренд.
Kronospan: нова виробнича лінія з виробництва плит OSB
Австрійська група Kronospan попри війну активно розвиває індустріальний парк у селі біля Рівного, зосереджений на деревообробці. Восени 2024 року компанія запустила нову виробничу лінію вартістю 200 мільйонів євро з виробництва плит OSB. Нова лінія може виробляти 800 тисяч м² плит на рік, 60% піде на експорт в ЄС та США. Завдяки цьому проєкту створено 200 робочих місць, і ще близько 2 000 працівників зайняті на підприємствах-партнерах.
Knauf: новий завод з виробництва гіпсокартону
Німецька компанія Knauf почала будівництво в Україні нового заводу з виробництва гіпсокартону та сухих будівельних сумішей на Тернопільщині. Інвестиції у цей проєкт — 150 мільйонів євро. Бюджет першої черги будівництва — 30 мільйонів євро. Виділення цих коштів рада директорів Knauf схвалила у грудні 2024 року. Це буде другий завод Knauf в Україні. Перший розташований у Києві, працює на повну потужність і дає роботу 425 працівникам, майже половина з яких переїхали з окупованого Соледару на Донбасі, де росіяни знищили аналогічний завод.
Unilever: новий завод з виробництва засобів гігієни
Британська група Unilever навесні 2024 року почала будівництво в індустріальному парку Біла Церква нового заводу з виробництва засобів особистої гігієни, шампунів та гелів для душу таких відомих брендів як Dove, Axe та Clear. Виробнича потужність майбутнього підприємства становить понад 5 000 тонн на рік. Обсяг інвестицій у новий завод — 20 мільйонів євро. На цьому планується створити близько 100 нових робочих місць з гідною зарплатою.
Peikko Group: новий завод з виробництва композитних конструкцій
Фінська група Peikko Group Corporation влітку 2024 року почала будівництво нового заводу з виробництва композитних конструкцій в індустріальному парку Біла Церква. Очікується, що після запуску в експлуатацію завод виготовлятиме 2 500 тонн продукції на рік і створить понад 30 робочих місць (набір персоналу вже триває). Ще перед стартом будівництва Peikko Group відкрила у Києві центр інжинірингу, який у співпраці з українськими партнерами готує проєкти післявоєнної відбудови України.
Nestlé: новий завод з виробництва вермішелі
Швейцарська компанія Nestlé завершує будівництво нового заводу з виробництва вермішелі біля Луцька. Обсяг інвестицій — близько 40 мільйонів євро. Не менше 18% потреб підприємства в електроенергії забезпечуватимуть сонячні панелі, які вже встановлені. На заводі працюватимуть понад 300 жителів громади. Цей завод стане вже четвертим, який Nestlé відкриє в Україні. В українській команді компанії зараз 5 500 працівників.
Saint-Gobain: новий завод з виробництва будівельних сумішей
Французька компанія Saint-Gobain у листопаді 2024 року відкрила новий завод з виробництва гіпсових сумішей на Прикарпатті. Обсяг інвестицій понад 11 мільйонів євро, кількість нових робочих місць — 50. Планова потужність виробництва будівельних сумішей — 60 тисяч тонн на рік. Раніше Saint-Gobain мала в Україні офіс, який займався виключно імпортом продукції компанії. Інвестиції у виробництво зроблені з прицілом на період післявоєнної відбудови в Україні.
Замість висновку
Американський експерт з економічного розвитку Браян Мілаковський на презентації дослідження «Промислова політика для виживання України» поділився цікавим спостереженням: попри війну нашу країну у світі продовжують розглядати як привабливий елемент у міжнародних ланцюгах створення доданої вартості. «Вхідним квитком» до цих ланцюгів є ефективна державна економічна політика, потужні перспективи внутрішнього ринку й наявність природних ресурсів. Якщо всі ці три елементи будуть активними, промислові іноземні інвестиції будуть іти в Україну навіть під час війни.
І ще. Деякі з названих компаній донедавна працювали в росії й стикались з жорсткою критикою з цього приводу. Найкращий спосіб відновити свою репутацію після задовгого виходу з росії – будувати заводи в Україні.