Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан (Фото: Dorin Recean / Facebook)
Про це йдеться в повідомленні уряду Молдови. «Згідно з рішенням ЄДЕ, АТ Енергоком буде закуповувати природний газ на суму 20 млн євро на авторизованих в Євросоюзі та Україні торгових майданчиках на ринкових умовах. Надалі АТ Енергоком забезпечить транспортування природного газу за графіком поставок, погодженим із ТОВ Тираспольтрансгаз, в енергетичних одиницях, що не перевищують добового значення 3 млн. куб. м, еквівалентного МВт-год», — йдеться в документі.
20 млн євро буде спрямовано на закупівлю газу для лівобережних територій через Energocom на європейських та українських біржах. Цей газ буде поставлятися Energocom у Придністров’я компанії Тираспольгаз, але не більше 3 млн кубометрів на добу.
10 млн євро підуть на закупівлю електроенергії для правого берега Дністра. Імпорт газу та електрики, а також їхнє транспортування буде звільнено від ПДВ. Постачання енергоресурсів на лівому березі буде спрямоване виключно для домогосподарств, лікарень, шкіл та електростанцій.
Рішення стало частиною ширшої фінансової підтримки ЄС: загальний обсяг допомоги Молдові на енергобезпеку становить 64 млн євро, з яких 34 млн євро передбачені як пряма бюджетна допомога уряду.
Раніше повідомлялося, що 1 січня 2025 року закінчилася дія транзитної угоди між Газпромом і Нафтогазом, у зв’язку з чим Україна зупинила транзит російського газу своєю територією. Транспортування російського газу припинили від точки входу Суджа на східному кордоні України до точок виходу на західному і південному кордонах країни.
Після того, як Україна припинила транзит російського газу, у Придністров’ї вимкнули централізоване опалення і гаряче водопостачання через відсутність газових поставок.
Через відсутність енергії в невизнаному Придністров’ї зупинили роботу всі промислові підприємства.
Прес-секретар уряду Молдови Даніел Воде заявив, що Росія залишила жителів Придністров’я без тепла і через Газпром намагається чинити тиск на країну.
Придністровські сепаратисти вимагають від Молдови оплатити постачання російського газу в невизнану республіку. Глава невизнаної Придністровської молдавської республіки Вадим Красносельський заявив, що Молдова нібито намагається перекласти борг перед Газпромом на суму $709 млн на Придністров’я.
Молдова знайшла, де брати електроенергію, і уникла блекауту. Крім того, Молдова запропонувала невизнаному Придністров’ю допомогу із закупівлею газу.
Однак Придністров’я відмовилося від допомоги Молдови в постачанні газу. Тепер там запроваджено віялові відключення світла.
«Влада» самопроголошеного Придністров’я заявила, що газу в регіоні вистачить ще на 24 дні. До цього повідомляли, що газу вистачить до 10 січня на півночі регіону і до 20 січня на півдні. Зміни розрахунків пояснили тим, що спочатку орієнтувалися на показники, отримані в період енергетичної кризи 2009 року.
Міністри закордонних справ Швеції, Норвегії, Естонії, Фінляндії, Ісландії, Литви, Латвії та Данії (Нордично-Балтійська вісімка, NB8) опублікували спільну заяву у зв’язку з припиненням постачань газу в Молдову російським Газпромом із 1 січня 2025 року.
Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президенткою Молдови Маєю Санду і заявив, що Україна готова допомогти Молдові в подоланні періоду енергетичних викликів.
Санду зі свого боку заявила, що російська компанія Газпром навмисно створює енергетичну кризу в невизнаному Придністров’ї, незважаючи на наявність у Молдови контракту на постачання газу.
NV Бізнес писав про те, що Придністров’я замерзає заради картинки і це стало частиною російської пропаганди проти України.
Уряд Молдови дасть у борг 3 млн кубічних метрів газу придністровському регіону. Витрати буде покрито за рахунок гранту ЄС.
Тирасполь погодився позичити у Молдови 3 млн кубометрів газу.
При цьому Придністров’я розраховує, що кредит для оплати газу з Європи дасть Росія.