Російський диктатор Володимир Путін (Фото: MAXIM SHIPENKOV/Pool via REUTERS)
Про це йдеться у звіті Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), присвяченому третій річниці повномасштабного вторгнення Росії.
За оцінками CREA, за третій рік повномасштабної війни Росії проти України ЄС імпортував російську нафту і газ на загальну суму 21,9 млрд євро, що майже стільки ж, скільки було куплено блоком за 2023 рік.
Імпорт російського викопного палива в ЄС за третій рік повномасштабної війни перевищив 18,7 млрд євро фінансової допомоги, яку блок спрямував Україні 2024 року.
Також у звіті йдеться про те, що в календарному 2024 році ЄС витратив на імпорт російського викопного палива на 39% більше, ніж виділив на допомогу Україні (без урахування військової та гуманітарної допомоги).
Крім того, країни G7+ імпортували нафтопродукти на суму 18 млрд євро з шести нафтопереробних заводів в Індії та Туреччині, з яких приблизно 9 млрд євро було перероблено з російської нафти.
Їхній імпорт продуктів з російської нафти приніс РФ приблизно 4 млрд євро податкових надходжень.
Загальний дохід Росії від продажу викопного палива у світі за третій рік повномасштабної війни склав 242 млрд євро, а з лютого 2022 року — 847 млрд євро.
Росія отримує до половини своїх податкових надходжень від нафтогазового сектора. За інформацією CREA, 558 танкерів російського тіньового флоту перевезли 167 млн тонн вартістю 83 млрд євро за третій рік великої війни в Україні.
Тіньовий флот обробив 78% російських морських поставок сирої нафти вартістю 57 млрд євро і 37% нафтопродуктів на 26 млрд євро.
За оцінками CREA, посилення санкцій, спрямованих проти російських обхідних шляхів, може скоротити доходи РФ від експорту викопного палива на 51 млрд євро щорічно, що фактично знизить доходи країни на 20%.
Як повідомлялося, 23 березня 2022 року російський диктатор Володимир Путін доручив перевести в рублі розрахунки за постачання газу.
У червні 2022 року віцепрем’єр-міністр РФ Олександр Новак заявив, що Росія не планує повністю переходити на рублі в контрактах на постачання нафти.
А вже навесні 2024 року Новак повідомив, що Росія продає близько 40% нафти і газу за рублі, ще близько 40% – за юані, а решта 20% – за інші валюти, зокрема й долар.
Також повідомлялося, що президент США Дональд Трамп пригрозив уже 150% митами для країн БРІКС, якщо вони відмовляться від доларів у взаєморозрахунках або створять альтернативну валюту.