Цю дату обрали на честь дня народження Марії Кюрі, фізикині та хімікині-новаторки, яка зробила значний внесок у дослідження радіоактивності, ядерної фізики та сучасної медицини. Кюрі — символ наполегливості, інтелекту і відданості науці. Вона не лише стала першою жінкою-лауреаткою Нобелівської премії, а і єдиною людиною, яка отримала нагороду у двох наукових сферах — фізиці та хімії.
Наука — рушійна сила сучасного бізнесу
Світ рухають інновації. І мова не лише про технічний прогрес, а й про економічний вплив. Взаємодія науки та бізнесу — це win-win стратегія: наукові дослідження дають фундаментальні знання, а бізнес трансформує їх у реальні продукти та технології. Сьогодні, коли Україна зосереджена на зміцненні економічного потенціалу, стимулюванні інвестицій та створенні робочих місць, інтеграція науки у бізнес стає стратегічною ціллю.
Чому важливо говорити про жінок в науці?
Попри те, що історично у жінок було менше шансів реалізувати себе в науковій сфері, зокрема через обмежений доступ до освіти та недостатнє представництво в наукових спільнотах, їхні відкриття сприяли технологічному розвитку, зростанню прибутків компаній і появі нових ринків. Підсвічування історій успіху надихає молодих дослідниць, ламає стереотипи та сприяє рівним можливостям.
Сьогодні українська науковиця має щонайменше два варіанти кар’єри. Перший — на боці фундаментальної науки у науково-дослідних інститутах, де здобувають знання, що стають основою для подальших практичних застосувань. Другий — більш прикладний, коли наукові знання застосовуються для створення нових продуктів та технологій. Такий підхід дає можливість безпосередньо впливати на суспільство та економіку.
Мені завжди хотілося знайти практичне застосування своїм знанням та реалізувати дослідницький інтерес. Коли у 2012 році з’явилась нагода приєднатися до Enzym Group, почати роботу над запуском дослідницької лабораторії та працювати над новими продуктами та штамами, я відразу вхопилась за цю можливість. Це стало шансом реалізувати свої ідеї на практиці.
Як ми обираємо перспективні інновації?
Науковці у бізнесі повинні вміти відмовлятись від невчасних ідей, тих які не працюють, або виявляються невигідними, і перемикатися на інші. Мрії цілком можуть залишитись мріями. Тут важливо практично визначити, як рухатися далі. Для мене мрія — це не створити конкретний продукт, а зробити щось унікальне, високомаржинальне та бути серед перших у світі. Мрія — зробити наступний крок у розвитку біотехнологій. Можу це порівняти зі скелелазінням: я б дуже хотіла пройти маршрут такої складності, якої ще не долала.
Мета роботи нашого R&D-центру — змінити процес вирощування дріжджів, аби він став вигіднішим. Робота дослідної лабораторії, яку я очолюю, спрямована на конкретні результати. Тут працюють технологи, оператори, наукові спеціалісти та аналітики, які визначають якість кінцевого продукту. Структура R&D-відділу також включає пілотну лінію — мініверсію реального заводу, яка тестує продукти з дріжджової клітини.
Ми підтримуємо підхід, який поєднує інноваційність, сміливість та прагнення змінювати стандарти. Саме це дозволяє створювати унікальні рішення в біотехнологіях, що впливають на ринок. Історія знає чимало прикладів, коли відкриття не лише змінювали ринок, а й стали основою для цілих індустрій. Чимало таких винаходів належать жінкам-науковицям, чиї ідеї стали фундаментом для інновацій, якими ми користуємось до сьогодні.
Топ-5 винаходів жінок, які перевернули індустрії й змінили хід історії
Кевлар
У 1965 році дослідниця Стефані Кволек, працюючи в хімічній компанії DuPont, винайшла кевлар — надміцне, легке синтетичне волокно, у п’ять разів міцніше за сталь, яке використовується у бронежилетах, шоломах та іншому захисному спорядженні.
Вплив на розвиток бізнесу чи індустрії: DuPont комерціалізувала кевлар. Матеріал стали широко застосовувати у військових, правоохоронних органах і продуктах безпеки споживачів. Кевлар також використовується в автомобільних деталях, аерокосмічній галузі та будівництві.
Фінансові показники: Цей винахід приніс компанії значні прибутки. У 2023 рік DuPont зберігала лідерство у виробництві високотехнологічних матеріалів з річним доходом понад $25 млрд.
Посудомийна машина
Винахідниця Джозефіна Кокрейн у 1886 році створила першу у світі автоматичну посудомийну машину. Отримавши патент, Кокрейн заснувала Garis-Cochrane Manufacturing Company, яка згодом стала частиною KitchenAid, нині підрозділу Whirlpool Corporation.
Вплив на розвиток бізнесу чи індустрії: Першими клієнтами стали готелі та ресторани, які оцінили зручність та ефективність винаходу. Водночас посудомийна машина швидко стала частиною домашнього побуту.
Фінансові показники: Сьогодні Whirlpool Corporation є одним з найбільших у світі виробників побутової техніки. У 2022 році компанія продала понад 70 млн посудомийних машин, займаючи 20% від долі ринку. Вартість Whirlpool Corporation у 2023 році оцінювалась в понад $22 млрд.
Зонд Laserphaco для лікування катаракти
Патрісія Бат — лікарка-офтальмологиня, яка досліджувала різні способи лікування захворювань очей. У 1986 році Бат винайшла зонд Laserphaco Probe, здійснивши революцію у видаленні катаракти за допомогою лазерної технології.
Вплив на розвиток бізнесу чи індустрії: Винахід Патрісії Бат був комерціалізований і адаптований лідерами офтальмологічної хірургії, зокрема Johnson&Johnson Vision, Alcon під брендом Novartis та Bausch&Lomb. Ці компанії не лише впровадили технологію, а й зробили її основною лікування катаракти в усьому світі, змінивши підхід до офтальмологічних практик.
Фінансові показники: У 2023 році підрозділ Johnson & Johnson, що займається лікуванням і корекцією зору, Vision Care, зареєстрував дохід у розмірі $4,5 млрд. Лазерні технології в офтальмології складають значну частину цього доходу.
Alcon того ж року заявила про $9,4 мільярда доходу, де лазерна офтальмологія займає основну частину продукції для хірургії та очних операцій.
Згідно з прогнозами, цей ринок до 2028 року досягне $1,6 млрд.
Шоколадне печиво
У 1938 році шеф-кухарка Рут Вейкфілд у своєму готелі Toll House Inn створила культовий рецепт, який сьогодні є основою незліченних варіацій шоколадного печива. Рецепт Вейкфілд був проданий Nestle. З 1939 року шоколадне печиво стало вироблятися вже на заводі, а рецепт Рут друкувався на звороті упаковки.
Вплив на розвиток бізнесу чи індустрії: Це змінило підхід до виробництва печива та шоколаду. Nestle почала виробляти шоколадні чіпси під брендом Nestle Toll House і печиво швидко стало популярним. Сьогодні Nestle Toll House є одним із провідних брендів шоколадного печива у світі.
Фінансові показники: Дохід Nestle за 2023 рік склав $101,5 млрд і компанія тривалий час тримала лідерство на світовому ринку шоколаду.
Сучасний бюстгальтер
Перший сучасний бюстгальтеру у 1914 році винайшла Мері Фелпс Джейкоб, запропонувавши зручну альтернативу жорстким корсетам того часу. Бюстгальтер мав дві шовкові хустинки й стрічки, що забезпечувало свободу рухів та комфорт. Джейкоб запатентувала винахід, а пізніше продала патент The Warner Brothers Corset Company за $ 1500 (сьогодні еквівалентно приблизно $ 27 000).
Вплив на розвиток бізнесу чи індустрії: Винахід Мері Фелпс Джейкоб став відправною точкою для розвитку індустрії жіночої білизни. Завдяки її ідеї корсети поступово відійшли, а ринок бюстгальтерів перетворився на багатомільярдну індустрію.
Фінансові показники: Глобальний ринок жіночої білизни зріс на 6% у 2023 року і сьогодні оцінюється у понад $90 млрд та продовжує зростати. Одна із найвідоміших у світі компаній жіночої білизни Victoria’s Secret у 2023 році зафіксувала чистий обсяг продажів приблизно в $6,2 млрд.