![Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум змогла домовитися з Трампом за день до введення мит у дію (Фото: Reuters)](https://static.nv.ua/shared/system/Article/posters/003/031/457/original/dbd9f02a70825dd1b1cef893daafd7a6.jpg?q=85&stamp=20250204151214&w=900)
Президентка Мексики Клаудія Шейнбаум змогла домовитися з Трампом за день до введення мит у дію (Фото: Reuters)
Дональд Трамп на місяць відклав введення нових мит на імпорт мексиканських товарів. Про відстрочку на 30 днів повідомив і прем’єр Канади Джастін Трюдо. Це сталося після того, як країни погодилися посилити охорону кордонів із США. Що відбувається — пояснює ВВС. NV публікує цей матеріал на правах інформаційної співпраці.
Спочатку Трамп обіцяв, що мита в розмірі 25% з імпортерів товарів із Мексики та Канади почнуть нараховувати одночасно — вже з вівторка цього тижня, так само як і 10% мита на імпорт з Китаю.
Щодо Китаю рішення запрацювало у вівторок в північ за Вашингтоном, й Пекін тут же оголосив про заходи у відповідь.
Міністерство фінансів КНР заявило, що введе мита у розмірі 15% на імпорт вугілля та скрапленого природного газу з США, а також 10% – на нафту та інші американські товари, зокрема автомобілі та сільськогосподарську техніку.
Американський лідер говорив, що планує поговорити з Сі Цзіньпінем, але поки що не зробив цього.
Китайська влада заявила, що тарифи на імпорт із США запрацюють наступного понеділка.
Трамп перерахував список причин для нових платежів, включаючи безпеку американських кордонів, боротьбу з каналом контрабанди наркотиків і дефіцит торгівельного балансу.
Американський президент також заявив, що «певно запровадить» аналогічні митні збори щодо товарів із Євросоюзу (хоча з Британією, за його словами, «можна домовитися».)
«Там не купляють наші машини, не купляють нашу сільськогосподарську техніку. Вони майже нічого не купляють — а ми купляємо в них все», — заявив Трамп журналістам.
Фондовий ринок у понеділок відреагував на чергові заяви Трампа падінням індексів.
Але потім, менше ніж за добу до введення нових тарифів, президентка Мексики Клаудія Шейнбаум оголосила, що вона поговорила з Трампом по телефону і домовилася про відстрочку.
Мексиканська влада погодилася посилити охорону свого північного кордону, спрямувавши туди 10 тисяч солдатів Національної гвардії для боротьби з наркотрафіком.
Шейнбаум уточнила, що угода, яку обговорили обидві країни, включає також і зобов’язання США вжити заходів щодо запобігання постачанню в Мексику зброї.
Трамп заявив, що відстрочка піде на користь обговоренню нових умов відносин країн, яке планують вести весь найближчий місяць.
«З нетерпінням чекаю можливості взяти участь в переговорах із президенткою Шейнбаум, з якою ми намагаємося досягти угоди між нашими двома країнами», — написав американський президент на своєму сайті Truth Social.
«Цей місяць нам даний на те, щоб спільно попрацювати і переконати одне одного, що саме так діяти найкраще», — сказала Шейнбаум на пресконференції.
Після цих заяв американські індекси відіграли назад приблизно половину вартості, яку вони перед цим втратили, це також дозволило зміцнитися курсу мексиканського песо, що до того впав.
![Дональд Трамп](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/79aa/live/b2d7f750-e24a-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Чи працюють мита
Даршині Девід, головний кореспондент ВВС з питань економіки
По суті, сенс мита (чи податку на імпорт товарів з інших країн) у тому, щоб захистити внутрішнього виробника від дешевших конкурентів з-за кордону, таким чином заохочуючи зростання вітчизняних підприємств і кількості робочих місць.
Трамп розглядає тарифи як важливе джерело бюджетних доходів. Але на практиці вони можуть згубно вплинути як на добробут споживачів, так і підприємств — в тому числі тих, кого вони покликані захищати.
Адже основний тягар будь-яких додаткових націнок в кінцевому підсумку ляже саме на покупців, яким доведеться купувати дорожчі товари, які однакові за якістю, а в чомусь може і гірші.
При цьому зазвичай введення тарифів супроводжується заходами у відповідь з боку держав, на які вони поширюються, що створює незручності для всіх виробників країни, які зацікавлені в ринках за кордоном.
Тож у результаті тарифи можуть стримувати зростання торгівлі та заважати створенню нових робочих місць — саме тому торгівельні війни президента Трампа викликали по всьому світу таке занепокоєння.
Що з Канадою
Канада раніше оголосила аналогічні відповідні заходи проти товарів із США.
Трамп і прем’єр Канади Джастін Трюдо двічі говорили по телефону протягом дня в понеділок, і Трамп сказав журналістам, що ці розмови пройшли «дуже добре».
Через деякий час прем’єр-міністр Джастін Трюдо заявив, що введення тарифів призупинять на 30 днів.
Він оголосив, що Канада реалізує «прикордонний план вартістю 1,3 мільярда доларів», щоб додати нові вертольоти, технології і персонал на кордон, а також «збільшити ресурси, щоб зупинити потік фентанілу».
«10 тисяч людей працюють і будуть працювати над охороною кордону. Крім того, Канада бере на себе зобов’язання із призначення відповідального за боротьбу з фентанілом, ми включимо картелі в список терористів, забезпечимо цілодобове спостереження за кордоном, запустимо канадсько-американські об’єднані ударні сили для боротьби з організованою злочинністю, фентанілом і відмиванням грошей», — сказав він.
«Я також підписав нову розвідувальну директиву з організованої злочинності та фентанілу, і ми підтримаємо її 200 мільйонами доларів», — додав канадський прем’єр.
Трамп пізніше також підтвердив відстрочку.
«Канада погодилася забезпечити безпеку північного кордону, — написав він у своїй соцмережі Truth Social. — Я задоволений цим першим результатом, і оголошені в суботу мита будуть призупинені на 30 днів, щоб подивитися, чи вдасться укласти остаточну економічну угоду з Канадою».