Джордж Сіміон вже пообіцяв призначити Келіна Джорджеску, знятого з виборів, прем’єр-міністром у разі перемоги.
За результатами першого туру травневих президентських виборів у Румунії переможця перегонів немає, але найбільшу кількість голосів здобуває євроскептик, ультраправий кандидат Джордж Сіміон, який уже пообіцяв, що в разі обрання зробить прем’єр-міністром проросійського Келіна Джорджеску, якого було знято з виборів після розслідування, що встановило, що Росія проводила скоординовану онлайн-кампанію з просування Джорджеску на грудневих, пізніше анульованих виборах.
Чого чекати у відносинах Києва і Бухареста в разі перемоги Сіміона, у коментарі УНІАН розповів півголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків із Румунією, народний депутат України з фракції “Слуга народу” Олексій Леонов.
Перший тур президентських виборів у Румунії приніс несподіванку – досить високий відсоток голосів за Сіміона. Чи це все ж таки прогнозовано? Наскільки реально, що Сіміон може виграти президентські перегони? Чому такий високий відсоток підтримки проросійського кандидата?
Соціологія не до кінця “прочитала” ситуацію і з Джодже Сіміоном, і з Нікушором Даном, і з Кріном Антонеску, тому об’єктивної картини, яка б дозволяла щось впевнено прогнозувати, просто не існує. Отже, свої шанси на перемогу має кожен кандидат.
Перша інтрига другого туру – як себе поведуть виборці Віктора Понта. Друга інтрига – явка.
Вважаю не доречним оцінювати вибір народу Румунії. Україна поважає цей вибір, і чекає на підсумки волевиявлення у другому турі.
Як може змінитися політика Румунії за часів Сіміона, особливо з урахуванням того, що він уже пообіцяв призначити прем’єром Джорджеску в разі своєї перемоги?
Зараз не так важливі підсумки першого туру президентських виборів, як відставка прем’єр-міністра Марчела Чолаку і вихід соціал-демократів із коаліції.
Вочевидь, що переможець президентських перегонів захоче сформувати “лояльний” уряд, а це може стати надважким завданням. Тож цілком можливі дострокові парламентські вибори, які й розставлять крапки над “і” в поточній ситуації.
Євросоюз загалом підтримує Україну, не рахуючи двох “відщепенців” – Угорщину та Словаччину. Однак президентські вибори в Румунії загострили відносини між Брюсселем і Бухарестом. Які в ЄС будуть або можуть бути важелі впливу, щоб не допустити, щоб Сіміон пішов шляхом Орбана і Фіцо?
Кожна країна має право визначати свій курс. Але давайте виходити з того, що Румунія – член ЕС та НАТО, і що це накладає певні зобов’язання, обумовлює певну ціннісну рамку.
Зміни будуть, бо міняється керівництво держави, але наскільки ці зміни вплинуть на політику Румунії щодо України говорити ще зарано.
Румунія показала себе другом і надійним партнером в допомозі Україні. Це була щира позиція румунського народу, сподіваймося, що вона залишиться незмінною.
У 2024 році Україна заборонила Сіміону в’їзд на три роки, звинувативши його в “систематичній антиукраїнській діяльності”. Що буде з цією забороною? Якщо залишиться чинною, чи може вона впливати на ставлення потенційного президента до України?
Це важке запитання, але наш дипломатичний корпус вже неодноразово доводив свою здатність успішно вирішувати завдання “з зірочкою”.
Сіміон уже пообіцяв припинити підтримку українських мігрантів у разі обрання президентом, він вимагав не давати Україні ППО і зброю. Нескладно припустити, що інші його кроки після обрання можуть бути не надто дружніми. Як ми можемо якщо не схилити його на свій бік, то хоча б зробити нейтральним?
Є великий арсенал дипломатичних засобів: від консультацій, до особистих зустрічей глав держав.
Якщо перемогу на виборах здобуде Дан, якою буде його співпраця з Україною?
Хто стане Президентом Румунії залежить виключно від волі румунського народу. Ще раз наголошу, ми з повагою ставимось до цього вибору.
Наше бажання очевидне – рухатися вперед у побудові відносин стратегічного партнерства з Румунією. Але відносини – це завжди справа двох сторін, кожна з яких має свої національні інтереси.
Думати треба вже зараз. Але діяти – тільки після того, як настане визначеність.
Я вважаю, що Румунія в цілому увійшла у новий політичний цикл. І для громадян Румунії в будь якому випадку приоритетом є збереження європейських цінностей і курсу Румунії.
довідка

Олексій Леонов
Співголова депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків із Румунією, народний депутат України з фракції «Слуга народу»
Олексій Леонов — український ресторатор, меценат, член політичної партії “Слуга народу”, співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Румунією.
З 2014 року займається громадською діяльністю. Засновник громадської організації «Я Одесит – мені не все одно».
Також він є членом Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики, головою підкомітету з питань оподаткування податком на додану вартість. І керівником групи з міжпарламентських зв’язків з Ісламською Республікою Пакистан, заступником керівника групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Куба.