За словами експерта, Трамп та його перемовники мають знайти іншу альтернативу для припинення вогню в Україні.
Позиції президента України Володимира Зеленського та російського диктатора Володимира Путіна впродовж трьох місяців мали б показати американському лідеру Дональду Трампу, що шансів на всеосяжне врегулювання конфлікту, яке б влаштувало обидві сторони та забезпечило тривалий мир, майже немає. Про це пише старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин та почесний професор Школи міжнародних і суспільних відносин Колумбійського університету Стівен Сестанович для Foreign Policy.
“Путін особливо наполягає на тому, що будь-яка угода має бути спрямована на усунення так званих “першопричин” конфлікту, і він дуже чітко дав зрозуміти, як він їх визначає. Для нього суть проблеми полягає у впертому опорі України російському домінуванню та її рішучості захистити свій суверенітет від майбутнього тиску. “Демілітаризація” і “денацифікація” – це не просто улюблені модні слова Путіна. Вони формують його вимоги до врегулювання”, – пояснив автор матеріалу.
За словами Сестановича, те, що повне врегулювання війни є неможливим, означає, що Трамп та його перемовники мають працювати в межах іншої альтернативи, а саме “припинення бойових дій, яке відкладає великі невирішені питання до якогось безстрокового “мирного процесу” (в якому вони можуть ніколи не бути вирішені)”.
“Президент міг би віддати перевагу досягненню “великої, красивої” угоди, але, на жаль, просте перемир’я – це все, що є на столі. Досягнення навіть цієї мети – і забезпечення її тривалості – зобов’яже команду Трампа припинити робити найочевидніші помилки”, – аналізує експерт.
Сестанович нагадав, що через те, що Зеленський та Путін мають протилежні позиції, які роблять неможливим укладення повної мирної угоди, вони будуть намагатися додати до перемир’я деякі зі своїх більш серйозних цілей.
Він пояснив:
“Ось чому американські чиновники продовжують наголошувати, що членство в НАТО і повне відновлення втрачених територій не є реалістичними цілями для України. Проте кожен, хто розуміє, чому ці питання не повинні обговорюватися під час переговорів про припинення вогню, неодмінно побачить, наскільки нерозумно було б припускати, що Вашингтон готовий запропонувати офіційне визнання завоювання Криму Росією. Пропонуючи Путіну цю поступку, на яку жоден український уряд не міг би погодитися на цьому етапі переговорів, Трамп саботував власну потенційну угоду”.
За словами професора, якщо Трамп, попри багато помилок, все ж зможе досягти майже повного припинення вогню, то найбільша загроза, з якою він зіштовхнеться, полягає в тому, як зробити так, аби воно не порушувалось.
“Паузи у воєнний час, якщо вони взагалі настають, часто бувають короткими. Згадайте, як регулярно порушуються угоди про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом, або скільки разів ізраїльсько-палестинські переговори про створення двох держав переривалися новими спалахами насильства”, – порівняв автор матеріалу.
За словами експерта, аби побудувати міцний мир, Трамп має зрозуміти, якої шкоди він вже завдав через свої помилки, адже діяв так, ніби це Україна “була короткостроковою проблемою, а Росія – довгостроковою можливістю”.
“Насправді все майже навпаки. Він не зупинить вбивства назавжди, якщо не розглядатиме Росію як свою безпосередню перешкоду, а Україну – як кінцеве мірило своїх досягнень”, – підсумував Сестанович.
Мирні переговори щодо закінчення війни в Україні – останні новини
Раніше в Associated Press проаналізували, що буде, якщо США вийдуть із переговорів про завершення війни в Україні. За словами журналістів, багато чого залежатиме від того, чи зможе Європа заповнити можливу нестачу американської допомоги.
Водночас речник диктатора Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що РФ готова до прямих переговорів з Україною, але чекає “сигналу”. Він також наголосив, що українська влада нібито має “юридичну заборону” на такі дії.