Москва не йде на жодні поступки, Київ вже поступився, чим міг, а Трамп розчарований, що нічого не вдалося.
У лютому адміністрація Трампа поставила собі за мету досягнути перемир’я в Україні до Великодня, або хоча б до 9 травня. Але цього не просто сталося досі, а здається, імовірність подібної угоди лише зменшується протягом останніх тижнів. Про це на сторінках видання The Times пише британський політичний аналітик Марк Галеотті.
За його словами, зараз ситуація виглядає так, ніби Москва, Київ і Вашингтон цементують свої позиції, замість того, щоб іти на реальні компроміси. Особливо яскраво небажання іти на поступки демонструє Москва, яка впевнена у своїй здатності виграти війну військовим шляхом.
Для Путіна зараз навіть саме обговорення миру є поступкою, вважає Галеотті. До того ж Кремлю вже мало просто переділу України, тепер він хоче значно більшої угоди зі США. На це зокрема вказує зізнання представника Трампа в Росії Стіва Віткоффа про те, що на зустрічі з Путіним він обговорював не лише розподіл території України, але й навіть 5 статтю НАТО про коллективну оборону.
“Для російського президента це, здається, унікальна можливість змінити архітектуру безпеки Європи та відновити Росію як велику державу”, – пише аналітик.
Не всі в Москві погоджуються з такою непоступливістю Путіна. На думку багатьох, він ризикує змарнувати гарний шанс закінчити війну на вигідних умовах до того, як наступного року Росія зіткнеться з низкою проблем через вичерпання радянських запасів зброї та погіршенням економічної ситуації.
Подібний розкол спостерігається і в адміністрації США. У той час як Віткофф стверджує, що ми вже “на порозі” чогось важливого, держсекретар Марко Рубіо і сам Трамп прямо заговорили про самоусунення США з переговорного процесу. І це все на тлі внутрішньої боротьби між проросійським та проукраїнським таборами в адміністрації Трампа.
Тим часом Київ намагається зберегти підтримку США хоча б у нинішньому форматі. Якщо спочатку Зеленський відкидав можливість підписання кабальної версії угоди про ресурси, то цього тижня вже підписали меморандум про намір таки укласти угоду, в якій не буде жодних гарантій для України.
“Київ робить ставку на те, що його новий тон і угода про корисні копалини будуть достатніми, щоб утримати Америку [в грі]”, – вважає Галеотті.
Він зазначає, що Росія не йде на поступки, бо хоче більшого, ніж їй зараз можуть запропонувати Україна та США, Києв вже зробив максимум поступок і не може погодитися на більше, натомість Трамп розчарувався тим, що не зміг досягнути швидкого успіху в припиненні війни.
На думку Галеотті, оскільки жодна зі сторін не готова на нові поступки, наступні два тижні можуть стати поворотними: якраз виповниться 100 днів президентству Трампа, і це рубіжна дата, яка вимагає від Вашингтона ухвалення якогось принципового рішення.
США хочуть вийти з переговорів про мир в Україні
Як писав УНІАН, вчора держсекретар Марко Рубіо заявив, що США витратили занадто багато зусиль на допомогу Україні і можуть просто переключитися на інші питання. За його словами, Вашингтон визнає переговори про припинення вогню в Україні нежиттєздатними, якщо протягом кількох днів не вдасться домогтися успіху.
Трохи пізніше Дональд Трамп фактично підтвердив слова Рубіо, коли журналісти попросили його прокоментувати заяву підлеглого.
“Якщо з якоїсь причини одна з двох сторін зробить [досягнення миру] дуже складним, ми просто скажемо: “Ви дурні, ви дурні, ви жахливі люди”. І ми просто підемо. Але, сподіваюся, нам не доведеться цього робити”, – сказав Трамп.