Єдина мета тарифної політики Дональда Трампа, на думку Financial Times, — зміцнення особистої влади (Фото: REUTERS/Nathan Howard)
Річ у тім, що для Трампа підвищення тарифів є лише «найкращим інструментом» для накопичення і використання влади. «Мета його загальної торговельної війни — усунути обмеження, що накладаються світовим економічним порядком на одностороннє використання влади США, і зокрема на використання влади президентом», — пише Financial Times.
Інші ж заявлені Трампом цілі (покласти край несправедливій торговельній практиці, усунути торговельний дефіцит, реіндустріалізувати Америку, протистояти Китаю) є суперечливими і не витримують критики.
«Трамп хоче насамперед продемонструвати домінування і здатність домогтися підпорядкування. Країнам, які не чинили опору його тарифам, люб’язно надавали відстрочки від більш високих ставок. Країну, яка наважилася кинути йому виклик, було жорстоко покарано», — стверджує автор статті Артур Кребер, голова дослідницької компанії Gavekal Dragonomics, що спеціалізується на вивченні економіки Китаю.
Він називає три причини, через які Трамп програє торговельну війну з КНР.
По-перше, більшість країн тепер розуміють, що поки Трамп при владі, США є ненадійним партнером, і жоден розсудливий лідер не приєднається до нього в хрестовому поході проти Китаю.
По-друге, «ганебний відступ» від взаємних тарифів 9 квітня показав, що Трамп залежний від реакції ринків, особливо — ринку казначейських облігацій США.
«Стимул для більшості світових лідерів буде укладати швидкі угоди, в яких тарифи будуть знижені в обмін на косметичні поступки і знаки поваги. Вони не включатимуть обіцянки підірвати торговельні відносини з Китаєм», — йдеться у статті.
Третя причина, через яку торгова війна з Китаєм зазнає невдачі, — це сам Китай, який виявився добре підготовленим до війни на економічне виснаження проти США.
«Китай може втрачати попит з боку США, але його може замінити внутрішній споживчий попит, який був ненормально слабким через надмірно жорстку грошово-кредитну політику… Китай також може чудово обійтися без імпорту зі США. П’ять років експортного контролю допомогли йому досягти великих успіхів у виробництві товарів без американських технологій», — пише FT.
«Якщо мета нової торгової війни Трампа з Китаєм — змусити Пекін стати на коліна перед міццю США, результатом будуть лише розчарування і досада», — резюмує автор статті.
Торгова війна Трампа — які тарифи і коли вводила адміністрація президента США
2 квітня 2025 року адміністрація Трампа офіційно запровадила «взаємні» мита, які зачепили близько 185 країн.
Мінімальний розмір тарифу становив 10% (зокрема й для України).
Для Китаю новий тариф становив 34%, але з огляду на введені в березні 20% мита проти КНР через передбачувану роль у постачанні фентанілу до Америки, сукупні мита для Китаю становили 54%.
У відповідь Китай 4 квітня запровадив 34% мита на всі товари зі США, а також заявив, що запровадить заходи експортного контролю на сім видів рідкісноземельних металів, які використовуються при створенні високотехнологічних продуктів, наприклад, комп’ютерних чипів. Зокрема, йдеться про гадоліній та ітрій.
Трамп назвав це помилкою і з 9 квітня запровадив додаткові тарифи проти Китаю в розмірі 104%.
Китай у боргу не залишився і 9 квітня підвищив мита для США до 84%.
Своєю чергою Дональд Трамп ще раз підвищив мита для Китаю — вже до 145 («за відсутність поваги до світової торгівлі») і паралельно дав дозвіл на 90-денну паузу на введення нових мит для інших країн.
Того ж дня адміністрація президента США вирішила звільнити від накладення мит смартфони, комп’ютери та деяку іншу електроніку. Винятки поширюються на товари, які надходять у США або вивозяться зі складів починаючи з 5 квітня.