KONKORS: Концентрат новин

Головне, без зайвого

Тарифна війна США — Європа може неприємно здивувати Трампа / NV


Про це, як йдеться в колонці NV, пише британський економіст, експерт з питань України Тімоті Еш.

«Головне в тому, що ми побачили за останні години, — це те, що Трамп бореться з Китаєм. Він, можливо, відступив від тарифів для союзників і країн Північної та Південної Європи, але зберіг 125%-ве мито для Китаю. І адміністрація Трампа пішла ще далі, заявивши, що їхню боротьбу ведуть не з союзниками і рештою світу, а з Китаєм», — зазначив економіст.

Він також підкреслив, що ключовим моментом тепер буде те, як Китай усе це сприйме.

«Я вважаю, що він абсолютно точно зрозуміє, що перебуває на прицілі США, він — ціль, і не тільки з точки зору торгівлі. Це гегемоністська битва за виживання зі Сполученими Штатами. І це не переговори про виграш, а гра з нульовою сумою, в якій США насправді хочуть нашкодити Китаю», — зазначив Еш.

Економіст також нагадав: «Міністр фінансів США Бессент спробував представити розворот Трампа на 180 градусів щодо тарифів цього тижня як частину плану, і що Китай помилився, пішовши на ескалацію тарифів, на відміну від союзників США та інших країн решти світу. Я з цим не згоден. Китай побачить те, як адміністрація Трампа довела ринки до крайності, а потім здригнулася, коли американський казначейський ринок опинився на межі краху на тлі розмов про продаж Китаєм UST. Він також подивиться на те, як єдність Республіканської партії і дружків-мільярдерів Трампа (а вони в основному його дружки) стала слабшати».

«Він відчує слабкість. І в гегемоністській боротьбі за виживання, з американським задиракою в особі Трампа (це видно з експлуататорської торговельної угоди, запропонованої Україні), вони подумають, що слабкістю скористаються, і тоді не буде шляху назад у будь-яких майбутніх переговорах із Трампом. Вони посядуть підлегле місце по відношенню до США в глобальному масштабі, або так це буде сприйматися іншими. Я думаю, що тепер вони займуть більш жорстку позицію, вважаючи, що зможуть довести Трампа до краю, і він зробить помилку. На мою думку, відносини між Китаєм і США будуть погіршуватися», — зазначив Еш.

Економіст також підкреслив: «Зараз Трамп просуває версію про те, що він подарував своїм союзникам тарифну перемогу, припускаючи, що тепер вони згуртуються за США проти Китаю. Я не думаю, що США можуть бути так упевнені в цьому. Дійсно, після кількох тижнів ганьби союзників США, погроз відібрати їхні землі (Канада і Данія/Гренландія), виступу на боці їхніх супротивників (Росія) і ослаблення підтримки безпеки, принаймні для Європи, я думаю, багато хто тихо сподіватиметься, що Китай опустить США на одну-дві сходинки і зрівняє для них правила гри.

Вони, можливо, будуть на словах підтримувати США, але, як мені здається, не стануть приєднуватися до тарифних барикад проти Китаю. Вони намагатимуться залишитися осторонь від торговельної війни між США і Китаєм. Для Європи питання полягатиме в тому, що їм вигідно? Чи достатньо помірних торгових тарифів з боку США? Або ж вони зажадають інших гарантій, наприклад, щодо власної оборони — і, можливо, повернуться до питання про те, які саме плани у США з приводу Росії та війни в Україні. За іронією долі, зниження темпів зростання світової економіки і цін на нафту та сировинні товари грає на руку Європі, оскільки послаблює російську економіку і, можливо, змушує Путіна задуматися про припинення війни в Україні раніше і, можливо, на умовах Європи”.

Раніше повідомлялося, що 2 квітня 2025 року адміністрація Трампа офіційно ввела «взаємні» мита, які зачепили близько 185 країн.

Мінімальний розмір тарифу становив 10% (зокрема й для України).

Для Китаю новий тариф становив 34%, але з огляду на введені в березні 20% мита проти КНР через передбачувану роль у постачанні фентанілу до Америки, сукупні мита для Китаю становили 54%.

У відповідь Китай 4 квітня запровадив 34% мита на всі товари зі США, а також заявив, що запровадить заходи експортного контролю на сім видів рідкісноземельних металів, які використовуються при створенні високотехнологічних продуктів, наприклад, комп’ютерних чипів. Зокрема, йдеться про гадоліній та ітрій.

Трамп назвав це «помилкою» і з 9 квітня запровадив додаткові тарифи проти Китаю в розмірі 104%.

Китай у боргу не залишився і 9 квітня підвищив мита для США до 84%.

Зі свого боку Дональд Трамп ще раз підвищив мита для Китаю — вже до 145% («за відсутність поваги до світової торгівлі») і паралельно дав дозвіл на 90-денну паузу на введення нових мит для інших країн.

Китай заявив, що підвищує мита на товари зі США до 125%.