Логіка ескалації, нав’язана президентом США, може перетворити тарифну війну на збройне протистояння двої наддержав.
Розв’язана Дональдом Трампом митна війна проти Китаю може запустити сценарій війни справжньої. Про це пише Washington Post із посиланням на думку аналітиків.
Аналітики та люди, наближені до чиновників у китайських керівних колах, стверджують, що та агресивність і швидкість, з якою Трамп почав та ескалював митну війну, стала для Пекіна несподіванкою і навіть шоком. Найгірше те, що Вашингтон навіть не намагається почати якісь предметні переговори про врегулювання торговельної суперечки. Фактично на тлі різкого погіршення двосторонніх стосунків між Пекіном і Вашингтоном залишилося дуже мало надійних каналів для непублічних контактів.
Джуд Бланшетт, який керує китайським напрямком в американському аналітичному центрі Rand Corporation, каже, що всі надто зосередилися на питання тарифів, хоча справжня проблема полягає в тому, що дві країни втратили канали прямого зв’язку.
“Пекін був терплячим до підвищення тарифів та інших підвищень до тих пір, поки вони думали, що у них є шанс сісти з Трампом і стабілізувати відносини. Зараз це зовсім не розглядається”, – сказав він.
Тісні торговельно-інвестиційні зв’язки між двома найбільшими економіками світу тривалий час були головним стабілізуючим фактором у їхніх напружених дипломатичних відносинах. Аналітики попереджають, що розрив цих економічних зв’язків, ініційований Трампом, може усунути ключовий запобіжник та відкрити прямий шлях для справжньої війни між ними.
WP зазначає, що Трамп і його команда виходили з переконання, що Китай піде їм на поступки у торговій війні. Але офіційні особи Китаю дали зрозуміти, що Пекін готується до тривалої економічної битви зі Сполученими Штатами, оскільки вважає себе програвшою стороною у торговельних угодах часів першої каденції Трампа.
“Трамп, по суті, готовий до якоїсь угоди, але тепер він, схоже, закопався в яму, де він не бажає говорити з Китаєм, якщо Китай не піде на поступки перед ним, а Китай точно не збирається цього робити. А це означає, що найвірогіднішим напрямком розвитку подій є просто ескалація”, – сказав Джейк Вернер, директор програми Східної Азії в Інституті Квінсі.
Аналітики кажуть, що чим довше затягнеться торгова війна, тим більша ймовірність того, що протистояння пошириться на інші сфери суперництва між двома країнами — зокрема, на ситуацію довкола Тайваню.
“Існує сценарій, коли все починається із мит, щоб змусити Китай поступитися. Але коли Китай відмовляється це зробити, це дуже швидко поширюється на інші сфери, тому що Трамп вірить у кампанію максимального тиску. Небезпека полягає в тому, що коли двоє впевнених лідерів вирішують позмагатися у рішучості, це значно посилює ескалацію, оскільки … вони обидва вірять, що переможуть”, — каже директор китайської програми в Центрі Стімсона Юнь Сунь.
Протистояння Трампа з Китаєм: останні новини
Як писав УНІАН, протягом останніх двох тижнів США та Китай зчепилися у гонці тарифів, ледь не щодня підвищуючи мито на імпорт товарів одне одного. Все почалося зі ставки мита у 34%, але після серії контрзаходів взаємні мита перевищили 100%. Фактично це блокує поставки китайських товарів до США, а американських – до Китаю.
На цьому тлі Китай вже закликав Європу стати на його бік і виступити спільним фронтом проти трампівської Америки.