Штати вимагають відшкодувати мільярди доларів за всю раніше надану допомогу, повідомили у виданні.
Остання версія проєкту угоди про корисні копалини між Україною та США містить суворіші умови, ніж попередні. Тепер Сполучені Штати вимагають прибутком від ресурсів повернути мільярди доларів за всю надану раніше допомогу без будь-яких гарантій безпеки. Про це пише The New York Times, розглянувши відповідний проєкт угоди.
Як повідомили в NYT, 11 квітня США і Україна відновлюють переговори щодо цієї “спірної” угоди в переглянутій версії, в якій “відродилися жорсткі вимоги, раніше відкинуті Києвом”. Зазначається, що українську делегацію очолює заступник міністра економіки Тарас Качка.
“Нова пропозиція повертається до початкової вимоги Трампа про те, щоб Україна повернула США мільярди… Новий проєкт також перегукується з більш ранніми версіями, виключаючи будь-які згадки про гарантії безпеки для України, положення, на якому Київ довго наполягав і яке йому вдалося включити до проєкту минулого місяця”, – ідеться в публікації.
Угода про ресурси – що вимагають США
Зазначається, що Вашингтон вимагає весь прибуток зі створеного під угоду фонду доти, доки Київ не поверне принаймні еквівалент наданої США допомоги з 4% річних.
“Сполучені Штати також збережуть “право першої оферти” на нові проєкти та право вето на продаж українських ресурсів третім країнам. І в перший рік дії угоди Україні буде заборонено пропонувати будь-які інвестиційні проєкти третім сторонам із кращими фінансовими або економічними умовами, ніж ті, які пропонуються США”, – зазначили в NYT.
Також вказується, що створений фонд контролюватиметься Міжнародною корпорацією фінансування розвитку США.
“Як і в попередніх пропозиціях, Україна повинна буде внести половину своїх доходів від проєктів у сфері природних ресурсів, включно з критично важливими корисними копалинами, нафтою та газом, а також супутньою інфраструктурою, як-от порти та трубопроводи, до контрольованого США інвестиційного фонду. Прибуток із фонду буде реінвестуватися в українські проєкти з природних ресурсів, хоча точна частка такого прибутку залишається незрозумілою”, – нагадали у виданні.
Угода про корисні копалини зі США – заява Зеленського
Нагадаємо, після того, як США передали Україні переглянуту версію угоди про корисні копалини, президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ “не братиме борги” в ній:
“Це для мене абсолютно зрозумілі речі, я їх не бачу. Принаймні, ми говоримо про минуле. Якщо будуть якісь перспективи, нові пакети підтримки, тоді Сполучені Штати Америки, напевно, можуть ставити ті чи інші умови”.