Казахстан заявив про відкриття родовища рідкісноземельних металів (Фото: REUTERS/Thomas Peter)
Про це повідомило міністерство промисловості та будівництва країни. Загальні прогнозні ресурси ділянки в Карагандинській області оцінюють у понад 20 млн тонн із заляганням на глибині до 300 метрів. Середній вміст рідкісноземельних металів становить 700 г на тонну.
Наразі Казахстан не фігурує в списку країн Геологічної служби США за запасами рідкісноземельних металів. Якщо інформація підтвердиться, то за розміром запасів Казахстан поступиться тільки Китаю і Бразилії, пише Reuters.
«Результати кількісного аналізу засвідчили, що проби, відібрані з рудних інтервалів, містять у підвищених концентраціях практично всі рідкісноземельні елементи з переважанням неодиму, церію, лантану та ітрію», — прокоментував головний геолог ТОВ Центргеолзйомка Максим Клочков.
Аналогів такого типу рідкісноземельного обладнання в Казахстані немає, що дає змогу віднести його до нового промислового типу, зазначають у міністерстві.
Фахівці зазначають, що виявлені рідкісноземельні поклади та перспективні площі за їхнього подальшого підтвердження можуть у майбутньому вивести Казахстан на провідні позиції у світі за запасами рідкісноземельних елементів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна пов’язує підписання угоди про корисні копалини зі вступом до НАТО. «Ми вже домовилися про рідкісноземельні метали, угода була готова. Але тепер я чую від преси, що Україна заявляє: „Ми підпишемо угоду тільки в разі вступу до НАТО“ або щось подібне. По-перше, це ніколи не обговорювалося. По-друге, їм ще до Путіна дали зрозуміти, що в НАТО їх не приймуть», — заявив Трамп.
Також він повторив російський наратив про те, що саме прагнення України до вступу в Альянс нібито могло стати причиною війни.
У відповідь на це президент України Володимир Зеленський заявив, що питання НАТО немає і не було в угоді про корисні копалини.
Британський економіст Тімоті Еш заявив, що США, уклавши угоду щодо мінералів, фактично завдадуть смертельного удару по суверенітету України, «отримавши вигоду від української слабкості раніше, ніж це зробить Росія».
А ось екс-голова правління НАК Нафтогаз Андрій Коболєв заявив, що угода щодо мінералів не є бідою для України. Ба більше, за його словами, за мудрого підходу ця ситуація може відкрити перед Україною відразу дві унікальні можливості.
1 квітня 2025 року міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Україна вже почала консультації щодо тексту угоди про корисні копалини, запропонованої США.