Як йдеться в колонці NV, про це пише колумніст, інвестиційний банкір Сергій Фурса. «Трамп зустрів когось, ще менш раціонального, ніж він сам. І це — Путін. Тому що Трамп вважає, що Путін повинен розуміти, що війна виснажує його економіку і повинен шукати вихід із цього. І Трамп дає йому цей вихід. А Путін сміється над ним», — зазначив Фурса.
Колумніст також підкреслив: «І так, Трамп дійсно може дивуватися. І він дійсно тут більш раціональний, ніж Путін. Тому що війна справді виснажує російську економіку. І абсолютно всі нові дані, які виходять звідти, прориваючись крізь завісу секретності, говорять саме про це.
Хоча в інформаційному полі домінує дивне уявлення, що війна — це корисно для економіки. Чесно, вже не можу читати статті, де розповідають, що російська економіка тримається на війні, і тому Путін не хоче її завершувати. Тому що економіка не може триматися на війні. Вона може триматися на військових витратах. Але якщо такі витрати такі важливі для вашої економіки, то ви продовжите їх робити, навіть якщо війна закінчиться. Ви будете будувати дороги, мости, будинки, ви будете інвестувати туди, куди не інвестували під час війни, ви збільшите пенсії і зарплати вчителям. Ви знайдете вихід”.
«Витрати, якими Путін фінансує війну, створюють передумови до неконтрольованого зростання цін. Останнє змушує Центробанк боротися з інфляцією, обмежуючи вартість грошей в економіці, вбиваючи таким чином здорову, не військову частину вашої економіки. І поки триває війна — це не зміниться. Таким чином, тільки завершення війни дає вихід із кризи. Не гарантію на вихід із кризи, а шанс її уникнути. А от де виходу не буде, то це тоді, коли у вас закінчаться гроші. А війна ще триватиме», — зазначив економіст.
«Тому головне не війна, а військові витрати, які легко стають не військовими, якщо ви бажаєте їх здійснити. Тим паче, що за останні 3 роки Путін усі вільні кошти спрямовував саме на війну, ігноруючи дуже багато важливих видатків.
А ось тут — проблема. Бо військові витрати таки можуть закінчитися. Тому що гроші можуть закінчитися. Тому що війна — це дорого. І з 2022 року Путіну допомагало триматися все те, що Росія заробила за 30 років і поклала в тумбочку. Ось ті накопичення вони і витрачали. Додруковуючи решту. Але тут біда в тому, що ті самі накопичення скоро закінчаться. Їх має вистачити хіба що на 2025 рік. А далі тільки друкарський верстат, тільки хардкор.
І не треба про нафту. Тому що нафтодоларів недостатньо. Зараз нафтогазові доходи вже становлять третину бюджету. І не витягнуть ситуацію, коли закінчаться гроші в тумбочці”, — зазначив експерт.
Фурса підкреслив: «Путіну треба завершувати війну з точки зору здорового глузду. Тому що тоді є шанс на приплив грошей. Тоді є шанс на справжнє зростання економіки, яке побудоване на інвестиціях. Тому що військові витрати — це мертві витрати… Тому російській економіці зараз вкрай необхідно повернути хоча б привид нормальності. Щоб дати шанс собі не впасти глибоко в той момент, коли все, що було накопичено, не закінчиться. Тому що компенсувати це все можна буде тільки друкарським верстатом. А це завжди погано закінчується.
Війна не тримає вашу економіку. Війна виснажує її. І аргумент про війну, яка тримає на плаву російську економіку, не тільки не правдивий. Він ще й прямо суперечить суті. Тому російський ринок так і радіє, коли Трамп каже, що післязавтра зупинить війну. Коли обіцяє зняття санкцій. Саме тому в такі моменти зміцнюється рубль і зростає вартість російських акцій. Бо якби це було навпаки, то мала б бути зворотна картина. Але ж ні…
Але як би Трамп не рятував російську економіку, Путін намагається йому перешкодити. І це має дуже дивувати президента США, який намагається раціоналізувати таку поведінку переговорною стратегією. Тим паче, іноді Путін підкидає Трампу кісточку надії, зупиняючи атаки шахедів на одну ніч. Але що важко терпіти нарцису, так це публічне визнання, що з нього роблять дурня. І може це нарешті змусить президента США діяти. Головне, щоб не проти України”.
18 березня 2025 року міністр фінансів США Скотт Бессент повідомив, що йому доручили переглянути режим санкцій проти країни-агресора РФ і бути готовим за необхідності посилити обмеження.
Бессент стверджував, що колишні антиросійські санкції в енергетичній сфері проти РФ були «дуже млявими» через політику колишньої адміністрації президента Джо Байдена.
30 березня 2025 року ЗМІ писали про те, що Трамп дуже розлютився на Путіна і готовий накласти «вторинні тарифи» на всю нафту з Росії, якщо не вдасться укласти угоду про перемир’я в Україні. Трамп уточнив, що злий на Путіна через заяви диктатора про нелегітимність президента України Володимира Зеленського.
Також президент США повідомив журналістам, що у Росії є «психологічний дедлайн» у питанні припинення вогню в Україні. Водночас Трамп стверджує, що завжди «добре ладнав» із Путіним, тоді як Зеленському пригрозив «великими проблемами» в разі відмови від угоди щодо рідкоземельних копалин.
1 квітня 2025 року з’явилася інформація про те, що президент США Дональд Трамп «розчарований» російським диктором Володимиром Путінимі вважає, що Росія свідомо затягує переговори щодо припинення вогню.