Взимку 2025 року Росія посилила атаки на газові родовища України (на фото фахівці ДСНС ліквідовують наслідки ударів по Івано-Франківщині 27 січня 2025) (Фото: ДСНС Івано-Франківської області)
Про це йдеться в матеріалі Reuters із посиланням на високопоставлене галузеве джерело. «Від моменту вторгнення 2022 року Росія зосередила безліч минулих ракетних і безпілотних атак на електроенергетичному секторі України, але останніми тижнями вона посилила атаки на газові родовища», — йдеться в матеріалі.
Українська державна газова компанія Нафтогаз і найбільша приватна енергетична компанія ДТЕК заявили, що Росія атакувала і пошкодила їхні об’єкти принаймні двічі в лютому.
Як пише автор, до ударів агресора Україна виробляла близько 52 млн кубометрів газу на день, тоді як взимку споживала від 110 до 140 млн кубометрів на день. «Ми могли б обійтися без імпорту в цей опалювальний сезон, але атаки на виробництво змушують нас імпортувати газ, щоб компенсувати це скорочення внутрішнього виробництва», — сказало джерело Reuters.
Український оператор газотранспортних систем повідомляє, що країна почала збільшувати імпорт газу на початку лютого, і відтоді обсяги зросли майже в 10 разів до більш ніж 20 млн куб. м на день.
Джерело і посадові особи у сфері енергетики не розкривають поточного рівня видобутку газу.
Як ідеться в матеріалі, в України низькі запаси газу в сховищах, але із запланованим імпортом і внутрішнім видобутком газу вона зможе пережити опалювальний сезон, який зазвичай розпочинається наприкінці жовтня і закінчується у квітні, без жодних обмежень для промисловості та домогосподарств.
«Україні необхідно почати закачування газу для зимового сезону 2025/26 навесні, і країні необхідно накопичити близько 13 млрд кубометрів газу. На початок поточного сезону в сховищах України було 12,9 млрд кубометрів газу. Поки незрозуміло, скільки газу можна буде імпортувати після березня, оскільки це залежатиме від рівня місцевого видобутку, на який безпосередньо вплине інтенсивність російських ракетних ударів», — ідеться в матеріалі.
Раніше повідомлялося, що голова комітету Верховної Ради з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус заявив, що йому приблизно відомі втрати видобутку внаслідок атак, але «дати цю інформацію — значить проінформувати ворога, наскільки результативними були обстріли, а цього не треба робити».
У Центрі стратегічних комунікацій SPRAVDI, посилаючись на Міністерство енергетики, повідомили, що російські агресори посилили пропаганду, намагаючись покласти відповідальність за дефіцит газу на українську владу.
Водночас колишній гендиректор ОГТСУ Сергій Макогон розповів в інтерв’ю NV, що Україна ввійшла в опалювальний сезон, уже маючи мінімальні запаси газу.