Президент США Дональд Трамп (Фото: REUTERS/Kevin Lamarque)
Як стверджує The Telegraph, умови контракту, який США спочатку пропонували Україні, «рівнозначні економічній колонізації на правовій основі», і передбачали «тягар репарацій, який неможливо виконати». На думку автора матеріалу, документ «гірший за фінансові санкції, накладені на Німеччину і Японію після їхньої поразки в 1945 році». Вимоги США також становили більшу частку ВВП України, ніж репарації, накладені на Німеччину після Першої світової війни за Версальським договором.
У проєкті документа було сказано, що США та Україна мають сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб «ворожі сторони конфлікту не отримали вигоду від відновлення України». США пропонували включити в угоду «мінеральні ресурси, нафтогазові ресурси, порти та іншу інфраструктуру (за погодженням)». Також у проєкті був пункт про те, що США отримують 50% від поточних доходів, одержуваних Україною від видобутку ресурсів, і 50% від вартості «усіх нових ліцензій, виданих третім особам» для майбутньої монетизації ресурсів.
У документі було сказано, що «для всіх майбутніх ліцензій США матимуть пріоритетне право купівлі експортованих корисних копалин». Також США мали б отримати майже повний контроль над більшою частиною сировинної та ресурсної економіки України, а спільний інвестиційний фонд мав би виключне право визначати метод, критерії відбору, строки та умови всіх майбутніх ліцензій і проєктів. Автор матеріалу припускає, що проєкт укладали приватні юристи, а не Держдеп чи Міністерство торгівлі США.
The Telegraph пише, що Україна не може задовольнити вимогу Трампа про 500 млрд доларів «у будь-які осмислені терміни», навіть якщо не торкатися питання про те, «чи гідно поводитися з жертвою таким чином після того, як вона три роки тримала лінію фронту за ліберальні демократії ціною величезних жертв».
Відмова Зеленського підписувати угоду зі США про рідкісноземельні метали — що відомо
12 лютого 2025 року президент Володимир Зеленський за результатами зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом у Києві заявив, що Штати передали Україні проєкт угоди про партнерство у видобутку корисних копалин.
Канал CNN повідомив, що глава держави відмовився підписувати документ. Агентство Reuters також повідомляло, що Україна 14 лютого передала Сполученим Штатам свої пропозиції щодо двосторонньої угоди.
15 лютого Зеленський заявив, що не дозволив українським міністрам підписати угоду про корисні копалини зі США, тому що вона ще не готова і не захищає інтереси України.
Газета Financial Times написала, що президент України відмовився передати США близько 50% прав на українські родовища рідкісноземельних мінералів через відсутність конкретних гарантій безпеки з боку Вашингтона.
16 лютого спікер Ради національної безпеки США Браян Г’юз назвав «недалекоглядною» відмову Зеленського підписати угоду про надання США доступу до рідкісноземельних корисних копалин в Україні.
The Washington Post із посиланням на джерела повідомляло, що США претендували на контроль видобутку половини рідкісних мінералів в Україні, зокрема літію, графіту та урану. Як сказав один зі співрозмовників WP, у президента Зеленського було лише кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США перед зустріччю з Бессентом 12 лютого.