Як повідомляють Наші гроші, найбільші закупівлі пов’язані з обстеженням вже наявного обладнання та того, що збираються купити у Болгарії для добудови енергоблоків 3 і 4 та у США для зведення нових енергоблоків 5 і 6.
Попередню угоду про придбання реактора АР 1000 для енергоблоку 5 Енергоатом уклав з американською корпорацією Westinghouse у грудні 2023 року. Розмір угоди становив 16,42 млрд грн. У тому числі $350 млн мало піти на саме обладнання та $137,5 млн на оплату персоналу, товарно-матеріальних цінностей, витрат третіх осіб та інші витрати. Поставка обладнання передбачалась у квітні 2028 року.
«Енергоатом вирішив, що лише у липні 2025 року проведе тендер вартістю 120 млн грн на обстеження обладнання зі США. Тобто українська сторона уклала угоду на його придбання без перевірки його фізичного стану та комплектності», — пишуть Наші гроші.
Це обладнання залишилось у США після краху планів із будівництва АЕС VC Summer у Південній Кароліні. У 2012 році Westinghouse отримав ліцензію на будівництво. Але дорогою вартість будівництва зросла з $9,8 млрд до $25 млрд. У 2017 році американська корпорація припинила роботи, пішла у банкрутство, а двох керівників компанії засудили до тюремних строків за махінації. Відтоді невикористане обладнання просто лежало на складі.
Також на липень Енергоатом запланував тендер вартістю 86 млн на обстеження двох російських реакторів ВВЕР-1000, які лежать на складі у Болгарії. Ще 107 млн грн Енергоатом у лютому планує витратити на обстеження обладнання, яке раніше вже було поставлене на енергоблок № 3 Хмельницької АЕС.
Народний депутат України Ярослав Железняк з цього приводу у Telegram повідомив: «Це сумно і смішно одночасно… Хоча все ж таки, більше сумно… тому що ці убогі ось весь цей треш роблять за наші з вами гроші».
Хмельницька АЕС розташована на заході України на кордоні трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Її почали будувати 1981 року, і зараз вона має два реактори. Перший було запущено 1987 року, другий — 2004-го. Обидва енергоблоки мають реактори типу ВВЕР-1000, сумарна потужність — 2000 МВт.За проєктом станція мала бути чотириблочною, але третій і четвертий енергоблоки побудували лише частково.
Енергоатом хоче завершити будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 і побудувати два потужніші енергоблоки за американською технологією AP1000, які зможуть видавати до 1200 МВт. Якщо ці плани буде реалізовано, загальна потужність Хмельницької АЕС перевищить 6000 МВт, вона стане найбільшою в Європі.
Як повідомлялося, на початку липня 2023 року парламент Болгарії делегував міністру енергетики країни провести переговори з главою Міненерго України щодо можливості продажу Києву обладнання, яке призначалося для АЕС Белене.
Болгарія від реалізації цього проєкту відмовилася 2012 року.
У межах офіційного візиту президента України Володимира Зеленського до Болгарії було підписано меморандум про взаєморозуміння між міністерствами енергетики України та Болгарії про співпрацю у сфері енергетики.
У 2023 році повідомлялося, що Україна купує у Болгарії два ядерні реактори для Хмельницької АЕС. Планувалося, що встановлення двох реакторів додасть енергосистемі України майже 2200 МВт.
У 2024 році Європейська комісія визнала, що потенційна угода з продажу російських реакторів може бути профінансована за кошти, виділені ЄС на допомогу Україні.
У вересні 2024 року Болгарія продовжила переговори про продаж Україні російських ядерних реакторів.
Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що Євросоюз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС, оскільки відповідний законопроєкт розробляли без консультацій з ЄС.
Кабінет міністрів схвалив скандальний законопроєкт у квітні 2024 року.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що добудувати третій енергоблок ХАЕС можливо за три роки. Він пояснив, що під час добудови АЕС ідеться про кредитні кошти.
Народний депутат України, член комітету з питань енергетики Інна Совсун заявляла, що пропозиція про добудову енергоблоків на ХАЕС є неадекватною.
Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявляв, що гроші, виділені на добудову енергоблоків на ХАЕС, будуть «закопані просто так, без перспектив».
Микола Штейнберг, колишній головний інженер ЧАЕС після аварії, колишній голова Держкомітету з ядерної безпеки та заступник міністра енергетики заявив, що сьогоднішні спроби відновити будівництво енергоблоків — більшою мірою балаканина і самореклама.
Лана Зеркаль, ексрадник міністра енергетики, надзвичайний і повноважний посол, назвала ідею добудови енергоблоків «казочкою».
Законопроєкт про добудову енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС кілька разів намагалися поставити на голосування, але згодом знімали з порядку денного. У липні антикорупційне управління Верховної Ради виявило корупційні ризики в законопроєкті.
4 лютого 2025 року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтримав українську стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС.
5 лютого 2025 року Зеленський публічно підтримав найскандальніше будівництво України.
13 лютого 2025 року Зеленський відвідав Хмельницьку АЕС та провів енергетичну нараду.