Про це в Telegram повідомив народний депутат України Ярослав Железняк.
«Погана новина для Енергоатому та інших енергетичних корупціонерів. НАБУ відкрило справу по розтраті 430 млн грн на будівництво нових атомних блоків», — наголосив депутат.
Железняк також зазначив: «Ми, групою народних депутатів (Железняк/ Радіна/ Совсун/ Хлапук), декілька місяців збирали факти, як керівництво Енергоатому витрачали кошти на різні активності повʼязані з будівництвом блоків. І наші енергетичні корупціонери забули, що парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання».
ОНОВЛЕНО:
В Енергоатомі з цього приводу наголосили:
«У відповідь на безпідставні звинувачення групи народних депутатів України щодо ймовірної розтрати коштів та порушення норм законодавства в контексті будівництва енергоблоків на Хмельницькій АЕС повідомляємо.
Дії компанії з ремонтно-відбудовних робіт на майданчиках енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС здійснюються відповідно до:
Указу Президента України № 406/2020 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики»;
постанови КМУ від
розпорядження КМУ від
інвестиційного плану НАЕК Енергоатом на 2022−2026 роки, затвердженим розпорядженням КМУ від
Усі закупівлі товарів та послуг для реалізації цих цілей відбуваються у прозорий спосіб на майданчику Prozorro.
Наголошуємо, що зазначені ремонтно-відбудовні роботи, які виконуються у межах промислового майданчика Хмельницької АЕС, не підпадають під дію Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», не потребують затвердження проєктної документації та отримання дозволу на будівництво.
Слід також зазначити, що експлуатаційне утримання будівельних конструкцій енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС — це комплексне завдання, що виходить за межі рутинного технічного обслуговування. Йдеться про збереження унікального інженерного комплексу.
Особливої уваги заслуговує соціальний контекст нашої діяльності. Енергоатом вживає заходи для забезпечення належних умов розміщення працівників окупованої росією Запорізької АЕС. Для них зводяться тимчасові помешкання, які в майбутньому також будуть використовуватися для персоналу, залученого до будівництва ХАЕС.
Ми розглядаємо нещодавні звинувачення як чергову спробу політичного тиску та деструктивної критики опонентів проєкту з добудови ХАЕС.
Попри все АТ НАЕК Енергоатом залишається непохитним у своїй місії, продовжує берегти потенціал атомної енергетики та готувати інфраструктуру для майбутньої розбудови”.
Коментар Енергоатому був доданий після виходу матеріалу.
Як повідомлялося, раніше посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що Євросоюз не фінансуватиме добудову енергоблоків ХАЕС, оскільки відповідний законопроєкт розробляли без консультацій із ЄС.
Кабінет міністрів схвалив скандальний законопроєкт у квітні 2024 року.
Міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що добудувати третій енергоблок ХАЕС можливо за три роки. Він пояснив, що під час добудови АЕС ідеться про кредитні кошти.
Народна депутатка України, членкиня комітету з питань енергетики Інна Совсун заявляла, що пропозиція про добудову енергоблоків на ХАЕС є неадекватною.
Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко заявляв, що гроші, виділені на добудову енергоблоків на ХАЕС, будуть «закопані просто так, без перспектив».
Микола Штейнберг, колишній головний інженер ЧАЕС після аварії, колишній голова Держкомітету з ядерної безпеки та заступник міністра енергетики заявив, що сьогоднішні спроби відновити будівництво енергоблоків — більшою мірою балаканина і самореклама.
Лана Зеркаль, ексрадниця міністра енергетики, надзвичайний і повноважний посол, назвала ідею добудови енергоблоків «казочкою».
Законопроєкт про добудову енергоблоків № 3 і № 4 ХАЕС кілька разів намагалися поставити на голосування, але згодом знімали з порядку денного. У липні антикорупційне управління Верховної Ради виявило корупційні ризики в законопроєкті.
4 лютого 2025 року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтримав українську стратегію добудови атомних блоків на Хмельницькій АЕС.
5 лютого 2025 року Зеленський публічно підтримав найскандальніше будівництво України.