Нардепка Інна Совсун не виключає, що ця історія може підірвати підтримку партнерами українського енергетичного сектору.
Задля добудови Хмельницької атомної електростанції відбувається “купівля російського лайна у болгар”. Як передає кореспондент УНІАН, про це під час брифінгу сказав Ярослав Железняк, народний депутат від “Голосу”, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.
Говорячи про ухвалений парламентом закон, який начебто дає “зелене світло” добудові ХАЕС, він зауважив, що є “абсолютно ідіотська корупційна ідея”, яка стосується недобудованих блоків на Хмельницькій АЕС.
“Що пропонується. Говорять: “Давайте купимо російське лайно, воно там є в Болгарії, Болгарія його купила за 600 мільйонів, воно валяється, його там розбирали на частини…”. Але болгари розумні люди і говорять: “Ми готові це продати, але не дешевше, ніж за те, що ми купили”, – сказав депутат.
Водночас, за його словами, “і ці перешкоди не зупиняли наших енергетичних реформатів, і тому вони прийшли з цією чудовою ідеєю: “А давайте купимо і будемо туди вкладати гроші для того, щоб будувати”.
“Тому що, окрім купівлі, цю коробочку треба й зібрати. І це довго, дорого. Немає країни, яка це зробила менше, ніж за п’ять років. Враховуючи, скільки у нас будується Подільський міст і метро на Троєщину, м’яко кажучи, не треба очікувати, що ми будемо рекордсменами за великими проєктами”, – сказав Железняк.
За його словами, у відповідному законопроєкті всі розрахунки – від 2018 року. І ціна там “умовно, десь під 100 мільярдів”. Але з 2018 року ціни змінилися, долар змінився, акцентував нардеп.
Железняк розповів, що будівництво реакторів має відбуватися у два етапи:
“Перший – ми беремо гроші і купуємо російське лайно у болгар. За мінімум 600 мільйонів доларів або євро навіть, якщо бути коректним. А друге, відповідно, все це привозимо, будуємо, збираємо”.
Утім, зазначив він, ухвалений нині закон стосується лише купівлі. Тому що держава ще не дозволила будувати енергоблоки.
“Вони дозволили проводку зробити між Болгарією і Україною за гроші з бюджету, по факту… Після того все це російське лайно, воно ж і ядерні реактори, які Україна хоче купити, буде і далі знаходитись на території Болгарії, тому що парламент не дозволив почати будівництво і щось з цим робити”, – зауважив Железняк.
Крім того, він додав, що на запитання щодо того, навіщо тоді зараз, під час війни, віддавати гроші болгарам, адже вони “нікому більше цей реактор не продадуть, нікому він у світі не потрібен”, відповідь, що “так хоче президент”.
Так, Железняк зауважив, що придбані у Болгарії реактори “не можна буде зараз встановлювати і для цього потрібне буде окреме голосування в парламенті, яке найближчим часом не відбудеться”.
Своєю чергою, Інна Совсун, народний депутат від “Голосу”, член Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, відповідаючи на запитання щодо підтримки депутатами відповідного закону, зазначила, що “в Комітеті початково дещо здивувалися цій ініціативі”.
“Питання вже більше як півроку в залі парламенту розглядається. Всі мають всі аргументи, всі знають всю ситуацію, всі так само в кулуарах чесно кажуть: “Ми не будемо голосувати за будівництво”… Тому що, мовляв, “ми не довіряємо цьому складові Міністерства енергетики і цьому керівництву “Енергоатому”… І тоді я ставлю запитання: то нащо ми купуємо це?”, – підкреслила вона.
На думку Совсун, вся ця історія може підірвати підтримку партнерами нашого енергетичного сектору.
“Бо їм буде дуже тяжко своїм громадянам пояснити, чому вони мають давати гроші на підтримку української енергетики, якщо в української енергетики, в системи є зайвих 600 мільйонів…, аби зараз взяти і купити реактори, які прямо зараз точно ніяким чином Україні не допоможуть”, – сказала депутатка.
Водночас Олег Семінський, народний депутат від “Слуги народу”, заступник голови Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП, зазначив, що “проголосували дуже державницьку, дуже важливу штуку для України”:
“Так склалося, що ці блоки є в Болгарії. Вони їм не потрібні… А в нас ситуація, коли готовий загальнобуд і нам нема де в світі їх купити”.
Депутат підкреслив, що “пікантність” ситуації у тому, що дозвіл на це з боку Болгарії діє до 13 березня.
“І є непередбачуваність, що можуть прийти проросійські сили в Болгарії і цей дозвіл скасувати”, – додав парламентар.
За словами Семінського, ці реактори “такі російські, як і українські також”.
“Нагадаю вам, що Україна з часів своєї незалежності запроектувала, побудувала і ввела в експлуатацію три блоки, успішно”, – сказав він і зауважив, що “гріх не скористатися таким шансом і не довести цю історію до кінця”.
Добудова Хмельницької АЕС
У 2024 році очільник Національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом” Петро Котін зазначав, що Україна сподівається придбати два ядерних реактори у Болгарії з метою компенсувати втрату доступу до окупованої Росією Запорізької електростанції з шістьма енергоблоками.
За його словами, якщо реактор буде доставлений вчасно і у повному обсязі, то “Енергоатом” буде готовий почати пускові роботи на новому реакторі через два-три роки. Болгарія раніше виставляла ціну за два реактори на рівні 600 млн доларів.
Сьогодні, 11 лютого, Верховна Рада підтримала законопроєкт, який надає “Енергоатому” дозвіл придбати два атомних реактори у Болгарії для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції.
Ця поправка була внесена до законопроєкту №11392 щодо спрощення умов ведення господарської діяльності. Як зауважив Железняк, це наразі означає дозвіл лише на купівлю обладнання, а не на початок будівництва.